1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kamu-Sen, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde 41 meyve fidanı dikti
Kamu-Sen, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde 41 meyve fidanı dikti

Kamu-Sen, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde 41 meyve fidanı dikti

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, kamuda çalışan ebe ve hemşirelerin vardiya ve çalışma saatlerini düzenleyen, yüzde 10 ek tahsisat içeren yasa tasarısının önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’na sunulacağını açıkladı.

A+A-

Yılmaz Akar

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, kamuda çalışan ebe ve hemşirelerle ilgili yasa tasarısının önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’na sunulacağını açıkladı.

Sağlık Bakan Faiz Sucuoğlu Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde uzun süredir arızalı olan soğutma sisteminin arızasının ay sonuna kadar giderilerek  yeniden  devreye konulacağını kaydetti.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ayrıca, önceden alınan karara doğrultusunda hastane başhekimleriyle ilk toplantısını bugün Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirdi.

KAMU-SEN’DEN HASTANEYE 41 MEYVE FİDANI

41. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 15 gün önce Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’ne 41 fidan diken Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) bugün de bu etkinliği Gazimağusa Devlet Hastanesi bahçesinde Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirdi.

SUCUOĞLU

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, fidan dikimi sırasında yaptığı konuşmada, fidan dikmenin ülkede yapılabilecek  en önemli işlerden biri olduğunu belirterek,  ülkede yeşile ve ormana ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yaz mevsiminin yaklaştığını hatırlatan Sucuoğlu, orman yangınları konusunda vatandaşları uyardı.

Sucuoğlu, sağlık merkezleri ve hastanelerdeki yeşil alanların hastaların psikolojisine de olumlu katkı yapması açısından önemli olduğunun altını çizdi.

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş’ın ebe ve hemşirelerle ilgili hazırlayarak sundukları  yasa tasarısının durumunu sorması üzerine  Bakan Sucuoğlu,  şu anda konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü, 19 Mayıs’a denk  gelmesi nedeniyle büyük bir ihtimalle  Bakanlar Kurulu’nun önümüzdeki hafta toplanacağını  ve  tasarıyı ilk toplantıda Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını belirtti.

1463483060.jpg

Vardiya çalışan ebe ve hemşirelerin yaşadıkları sıkıntıların bilincinde olduğunu söyleyen Sucuoğlu, normal ve vardiya çalışanlar arasında bir farkın olması gerektiğini kaydetti.

Doku ve Organ Nakli Tüzüğü’nün de hazırlandığını söyleyen Sucuoğlu,   altyapı ve hastanelerde sıkıntıların olduğunu ve her şeyin elden geçirilmesi gerektiğini,  kendilerinin de bunu yaptığını söyledi.

Sucuoğlu, uzun zamandır arızalı olan Gazimağusa Devlet Hastanesi’ndeki soğutma sisteminin arızasının  ay sonuna kadar giderileceğini  belirtti.

Sucuoğlu aldıkları karar doğrultusunda hastane başhekimleriyle 15-20 günde bir toplantı gerçekleştireceklerini, ilk toplantıyı da bugün Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapacaklarını kaydetti.

ÖZKARDAŞ

Kamu-sen Başkanı Mehmet Özkardaş da  ülkenin orman fakiri olduğunu, 41. kuruluş yıldönümü nedeniyle farkındalık yaratarak  fidan diktiklerini kaydetti.

Özkardaş, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun geçen hafta hemşire alımıyla ilgili yaptığı açıklamayı işaret ederek, Sucuoğlu’nun  sağlıkla ilgili duyarlılığına teşekkür etti.

Hastanelerde ebe ve hemşire açığı bulunduğunu belirten Özkardaş,  özellikle vardiya çalışan hemşirelerin  aile ve sosyal hayatlarının oldukça olumsuz etkilendiğini  ve artık vardiya çalışmak istemediklerini söyledi.

Normal ve vardiya çalışan ebe ve hemşireleri ayırmak için  yasa tasarısı  sunduklarını söyleyen Özkardaş, sundukları tasarıda   vardiya saatlerinin normal mesaiye göre azaltıldığını,  ayrıca ebe ve  hemşirelere de doktorların aldığı gibi yüzde 10 ek ödenek öngörüldüğünü ifade etti.

1463483059.jpg

1463483061.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.