1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kamu-Sen, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’ne geçici işçi münhalini eleştirdi
Kamu-Sen, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’ne geçici işçi münhalini eleştirdi

Kamu-Sen, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’ne geçici işçi münhalini eleştirdi

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’ne yasalara aykırı olduğunu iddia ettiği geçici işçi istihdamı münhalini eleştirdi.

A+A-

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, Başbakan Ömer Kalyoncu’ya hitaben yazdığı, dağıtımını Cumhurbaşkanlığı ile Meclis Başkanlığı’na yaptığı ve basınla da paylaştığı yazıda, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’ne geçici işçi istihdamının Kamu Görevlileri Yasası’na aykırı olduğunu ileri sürdü.

Kamu Görevlileri Yasası’ndaki “kamu görevlisi” tanımına dikkat çeken Özkardaş, kamu görevlileri kadrolarının gerektirdiği özel ve genel kurallarla görev, yetki ve sorumluluklarının yasalarla belirtildiğini kaydetti.

Özkardaş, “Yasal düzenlemeler böyleyken, Sağlık Bakanlığı’nın yasalara aykırı olarak Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’ne geçici işçi statüsünde; 8 ilk ve acil yardım teknikeri (Paramedik), 4 tıbbi görüntüleme teknikeri ve radyografer veya radyoterapi teknikeri, 2 hemodiyaliz teknikerliği münhal ilan ederek  istihdam etmeye çalıştığı ve yapacağı bu istihdamların devlette süreklilik arz eden görevlerde çalıştıracak olmasını doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

Özkardaş, “Kamu Görevlileri Yasası yapmaya çalışarak, kamudaki hantallığı ve verimsizliği ortadan kaldırmaya çalıştığını iddia edenlerin, diğer taraftan yasaları hiçe sayarak, nitelikli memur kadrolarını keyfi ve yasa dışı olarak geçici işçilerle doldurmakta olduklarını” savundu.

Özkardaş, Başbakan’ın “yasa dışı” olduğunu iddia ettiği uygulamaya “dur” dememesi halinde hukuki yollara başvuracağını bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.