1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kannabis Yağı’nın yasallaşmasına vatandaş nasıl bakıyor?
Kannabis Yağı’nın yasallaşmasına vatandaş nasıl bakıyor?

Kannabis Yağı’nın yasallaşmasına vatandaş nasıl bakıyor?

Ülkemizde geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu kararıyla “kannabis yağı”nın şuan için terminal safhada olan hastalarda doktor kontrolünde ağrı kesici olarak kullanılması kararı Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu tarafından kamuoyuna açıklandı.

A+A-

Bakan Sucuoğlu kararı “Dayanılmaz ağrıların dindirilmesi yönünde reform niteliğinde bir adım” olarak nitelendiriyor.

Sağlık haberlerine yer veren “Kıbrıs Sağlık” isimli Facebook sayfası tarafından yapılan anketin sonuçlarına göre kenevir yağının tıbbı kullanımına ilişkin alınan kararın oldukça olumlu karşılandığı görülüyor.

Ankette katılanların yüzde 70.5’nin “Kenevir yağının sadece kanser hastaları ve terminal sürecinde olan hastalar için değil, diğer tüm hastalıkların teşhisinden itibaren hastanın talebi ile esas tedavi olarak kullanılabilmeli” yönünde  cevap vermesi dikkat çekiyor

Öte yandan, kenevir yağının yasallaşmasına karşı olanların oranı ise sadece %1.8’de kaldı

Yasayı bu şekli ile yeterli bulanlar yüzde 13 iken, “Hayır, sadece ölüm sürecindeki kanser hastaları değil, teşhisten itibaren hastanın talebi ile esas tedavi olarak kullanılabilmeli” diyenlerin oranı %13.8. oldu.

Ankete katılanların %97.3’ü yasayı olumlu karşılarken, %84.3’ü bir adım öteye gidilmesi ve ilerleyen dönemde yasanın kapsamının genişletilmesinden yana. 

Yasa’nın Bakanlar Kurulu’nda geçmesinin ardından, kenevir yağının tıbbı amaçla kullanım kısıtları, teşhis konulan tüm hastaların bu konuda kullanım çerçeveleri ve konuya ilişkin bilimsel araştırma sonuçları kamuoyunda ve yurttaşlar arasında daha fazla konuşulur duruma geldi. 

Dünya’daki yasal çerçeveler, bilimsel araştırmalar ve sonuçlar ortada iken, önümüzdeki süreçte yasa kapsamının genişletilmesine ilişkin hükümet üzerinde bilim insanları, sivil toplum, aktivistler, medya ve yurttaşların baskısının artacağı görülüyor

ANKETiN SONUÇLARI ŞÖYLE>>>

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.