1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Kapımızdaki Tehlike
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Kapımızdaki Tehlike

A+A-

Dünyada artan nüfus, buna paralel azalan kaynaklardan şüphesi en önemlisi su. Su insan yaşamının vazgeçilmez öğesi olmakla kalmayıp temizlikten temel gıda üretimine kadar pek çok alanda da kullanılmaktadır. Ada ülkesi olmamız avantaj gibi görünse de verilerin öyle olmadığını Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş açıklamaları ile ortaya koydu. Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş Yakındoğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda Tarım Doğal Kaynaklar Su Genel Koordinatörlüğünü yapmaktadır. Su yönetimi ile ilgili yasa hazırlayarak KKTC’nin gelecekteki susuzluk riskine karşı önlem alınması için çalışmalar başlatmıştır. İlgili daireler ile aktif olarak çalışmalar yapmayı hedefleyen Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, görev dağılımı ve etkinliği hususunda da oldukça titiz davranacağını ilk etapta yaptığı çalışmalarla ortaya koymuştur.  

Halkımızın kapıdaki tehlikeden haberdar olmadığı su kullanımındaki tutum ve davranıştan belli. Tarım Doğal Kaynaklar Su Genel Koordinatörlüğünü ve ilgili kurum ve kuruluşlar yasa ile belirlenecek çerçeveden sonra farkındalık yaratmak üzere çalışmalara imza atmalı. Su tasarrufu ile ilgili herhangi bir zorunluluk şuan yok. Ülkemizde kullanılabilir su sıkıntımız ortada. Ülkemizdeki sularda tuz oranının yüksek olması tarım gibi pek çok alanda gelişmeye engel teşkil etmekteydi. Fakat anavatan Türkiye ve KKTC arasında gerçekten de asrın projesine imza atıldı. Şayet proje tamamlanırsa ülkemizdeki su sıkıntısı son bulacak, tarım ve organik tarım ile ilgili büyük gelişmeler olacağı şimdiden belli. Sadece işsizlik sorununa değil, yatırımcıların sorunlarına da çare olacak bir proje. Su yönetimi yasası ile eminim sağlanacak kaynak daha verimli bir şekilde kullanılacaktır. Şimdiden mevcut kaynaklarımızı daha uzun süre kullanabilmek üzere çalışmaların ciddi boyutlara gelmesi umut verici. Sivil toplum örgütlerinin bugüne kadar yaptığı çalışmaları da göz ardı etmek olmaz. Çeşitli belediyelerimiz bilgilendirici afişler asarak su kullanımında israfa gidilmesini engellemeye çalışmıştır. Ancak yasa ile belirlenecek bir çerçevede gerek ev gerekse de endüstriyel alanlarda su tüketiminin en verimli şekli uygulamaya konulacaktır.

Küresel ısınma, artan nüfus ve kirlilik nedeni ile az olan zaten az olan kaynaklarımızı tüketme noktasına yakın mesafedeyiz. Geleceğe yönelik bu tip çalışmaların ülkemizde yapılması ve devam etmesi gereklidir. Kendimize her alanda yetebilmek adına bu ve benzeri girişimleri desteklemeli ve katkıda bulunmalıyız. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.