1. YAZARLAR

  2. Ali Üncü

  3. KAPİTALİST-CHE
Ali Üncü

Ali Üncü

Mütercim Tercüman
Yazarın Tüm Yazıları >

KAPİTALİST-CHE

A+A-

Arnesto “Che” Guevera 1928 yılında doğup ölümüne tekavül eden 1967 yılına kadar devrim niteliğinde bir yaşam sürmüş ve kapitalist güdümlere karşıt bir görüş sergilemiş büyük bir devrimcidir. Bunlara ek olarak Che; emperyalist, yeni sömürgecilik ve monopol kapitalizme karşıt duruşlar da sergilemiştir.

Bu denli komünizmi vurgulayan ve kapitalist yapılanmanın karşısında devrimleriyle duran Che şimdilerde tanıklık ettiğimiz üzere kapitalizmin bir parçası haline getirilmiştir.

Che’nin yüzünün ikon olarak gösterilmesi ölümünden sonra yaygın hale gelirken, bu ikonu ilk fotoğraflayan Alberto Korda fotoğrafın ikon olarak başkaları tarafından kullanılmasında hiç bir maddi karşılık talep etmemiştir. Nitekim Korda, Che gibi komünizmin simgesi olan bir insanın fotoğrafında rant sağlamanın savunulan siyasi düşünce ile icra edilen arasında bir karmaşa yaratacağı kanısındaydı.

Son Durum...

Gelinen bu günde Che ikonu kapitalizmin kucağında,döner piyasada rantçı fikirlerin emanetinde bir duruş sergilemektedir. Artık büyük devrimcinin devrim kuramları yerine onun fotoğrafları az da olsa onu, sözde;- düşünsel yapısını- yaşatabildiğini savunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs...

Kuzey Kıbrıs’ta da bir akım haline gelen “Che” ikonizmi, gerçek ideolojiden saptırılmış görsel bir simgenin pazarlanması sonucu edinilen materyallerin kapitalist bir tüketim anlayışıyla gereksiz, amaçsız ve ne idüğü belirsiz bir güç timsali olarak kullanımıdır. Bu ikon artık moda haline gelmiş ve “Che” bakışlarının yansıttığı soyut kudret ise, bireysel ve öz kanaatten mahrum bireylerin sığındığı bir liman olarak hayat buluyor.

Ne acıdır ki, yaşamının tümünü komünizmin varlığına adamış bir kişinin devrim boyutundaki gelişmiş ideolojisi yine karşıt durduğu kapitalizmin uzun vadeli çökertme planlarına yenik düşmüş ve kapitalizmin tüketim zincirindeki bir parçası olmuştur.

Muhtemel sonuç...

George Orwell’ın 1984 kitabından yola çıkacak olursak, bir zamanlar belli bir düşünceye ait söylevlerin ve kişilerin, yönetimlerin veya iktidarların gücüne ve yaptırımına bağlı olarak, tam ters yönde bir çizgide ilerleyebileceğini görmek yada bu yönde bir değişime uğradığını halka inandırılması yahut da dayattırılması olasıdır.

Gelecekte,  “Che” ideolojisinin en temel kapitalist ideolojilerden biri olduğu söylenegelirse buna hiç şaşırmamak gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.