1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Karpaz'a can suyu
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Karpaz'a can suyu

A+A-

 

Ülkemizde eğitim veren üniversitelerin kalitesi tartışmasız dünya standartlarındadır. Ayrıca, ülkemize gelen ve gençlerimizin eğitim aldığı lisans ve yüksek lisans programları uluslar arası düzeyde akreditasyonlara sahiptir. Sekiz adet üniversite ve üniversitelerin kampüsleri ülkemize sadece ekonomik getiri sağlamakla kalmıyor, ülkemizin yurt dışından tanıtımına da katkı da bulunuyor.   Ekonomimizi geliştirmek ve ülkemizi dünyaya tanıtmak adına atılacak en etkili adımlardan bir tanesi üniversitelerimizi genişletmek olacaktır. Girne Amerikan Üniversitesi, dün yapmış olduğu temel atma töreni ile bir yeniliği daha ülkemize getirdi. Üstelik Karpaz bölgesinde bu yeniliğin yapılması ayrıca önem taşımaktadır. Yatırıma ve gelişime ihtiyaç olan bir bölgede, böylesi kapsamlı bir girişimin yapılması, şüphesiz bölge halkına da yarar sağlayacaktır.

Karpaz bölgesinde temelleri atılan kampüs, araştırma merkezlerini içinde barındıracak ve ülkemizde ki bir eksikliği daha kapatmış olacaktır. Bu yatırımla birlikte Karpaz bölgesine can suyu verilmiş olacağı düşüncesindeyim. Tasarlanan kampüsün içinde bilgi merkezi, eko köy, sağlık merkezi, spor merkezi, konaklama birimleri, Arkeoloji ve Doğa müzesi, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine için AR-GE merkezi, arıcılık AR-GE merkezi ve tiyatro ve sinema gibi sosyal alanların da unutulmamıştır. Özellikle bu alanlardan bölge halkının da istifade edecek olması ayrıca önemli bir noktadır. Yatırımların bölge halkından uzak değil de, bölge halkını da içine alması, bir bütün olması şarttır. Çünkü bölge halkı için bir değişim söz konusudur ve değişimden istifade etmeleri gerekir. Temelleri atılacak kampüsün yerel ekonomiyi geliştirecek nitelikte çalışmalara imza atacağını bilmekte, bölgenin gelişeceğinin habercisidir. Konaklama alanları yerli ve yabancı turistlere eko köy sayesinde elbette cazip hale gelecektir. Tarım ve hayvancılığı geliştirmek üzere yapılacak araştırmalar ise tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın kanayan yarasını saracaktır. Gençlerin sosyalleşeceği kültür sanat faaliyetlerinin Karpaz’a ulaşması, unutulmuş yarım ada nitelendirmesini silecektir. Çok yönlü yatırımların ülkemizde yapılması umut ve mutluluk vericidir.

Ülkemizde ki gelişmiş ve gelişmesi muhtemel sektörlerin yatırımcılar tarafından değerlendirilmesi için yerli ve yabancı yatırımcıların cesaretlendirilmesi gerektiği kanısındayım. Devlet eliyle yerli ve yabancı yatırımcılara yapılacak her türlü desteğin ülke menfaatine olduğuysa unutulmamalıdır. Ülkemizde ki fırsatları değerlendirmek üzere yerli ve yabacı yatırımcıların yasal işlemlerinde kolaylık sağlayacak düzenlemeler yapmak ve adamızı bu sayede cazip hale getirmek uygulanması gereken bir çözümdür. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.