1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Kasulidis: “Müzakere başlıklarını veto etme nedenlerimiz ortadan kalkmadı”
Kasulidis: “Müzakere başlıklarını veto etme nedenlerimiz ortadan kalkmadı”

Kasulidis: “Müzakere başlıklarını veto etme nedenlerimiz ortadan kalkmadı”

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis AB Dış Konular Konseyi’nin dün Türkiye’nin üyelik süreciyle ilgili benimsediği karar metnini, özellikle Ankara’nın “Kıbrıs kökenli yükümlülükleri” açısından çok olumlu bulduğunu belirterek memnuniyet dile getirdi.

A+A-

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis AB Dış Konular Konseyi’nin dün  Türkiye’nin üyelik süreciyle ilgili benimsediği karar metnini, özellikle Ankara’nın “Kıbrıs kökenli yükümlülükleri” açısından çok olumlu bulduğunu belirterek memnuniyet dile getirdi.

Alithia haberi “Karar Metninden Memnuniyet… Kasulidis, Müzakere Çerçevesine ve Türkiye’nin AB’ye Karşı Yükümlülüklerine Saygı Gerektiği Net İfadesine Vurgu Yaptı” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Diplomatik kaynakları işaret ederek karar metninin 19, 20, 21 ve 22’nci paragraflarında, Rum tarafı açısından çok önemli 4 ifade bulunduğunu yazan gazete, Kasulidis’in Rum Haber Ajansı’na açıklamasında özellikle,  Türkiye’nin Türkiye-AB zirvesinden sonra Geri Kabul anlaşmasına Güney Kıbrıs’ı dahil etmeyeceğine dair beyanat sunmasıyla ilgili “Bu tür tek yanlı beyanların hiçbir hukuki geçerliliği yoktur” ifadesine dikkat çektiğini yazdı.

Habere göre Kasulidis karar metnine, Türkiye’nin Geri Kabul anlaşması ile Adalet ve İç konularda işbirliğini de içeren, vizelerin bütün üye devletlere yönelik serbest bırakılmasıyla ilgili ülkelere Yol Haritası’nın tam ve etkin uygulanması ifadesinin eklendiğine işaret etti.

“MÜZAKERE BAŞLIKLARINI VETO ETME NEDENLERİMİZ ORTADAN KALKMADI”

“Türkiye’nin genel üyelik müzakereleri konusunda, , müzakere çerçevesine ve Türkiye’nin AB’ye karşı yükümlülüklerine saygı gösterilmesi gereğiyle ilgili net ifade, üyelik sürecinden söz ettiğimizde, temel parametredir” diyen Kasulidis  devamla şunları söyledi:

 “Aday ülkelerle müzakerelerin tamamen hükümetler arası niteliktedir. Komisyon öneri yapabilir, siyasi emrinde farklı tarif edebilir ama bu önerilerin üyeler tarafından kabul edilmesi şart değil. Bu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 2009’da tek yanlı dondurduğu 6 başlık için de geçerlidir.  Şartlar değişmediği sürece Kıbrıs’ın tavrını değiştirmesi söz konusu değil.

Kıbrıs, Türkiye’nin Kıbrıs kökenli yükümlülükleri konusunda Kıbrıs’ın 2009’daki pozisyonunun değişmediğini tutanaklara geçirdi ve Türkiye’nin tek yanlı beyanı vesilesiyle 24 numaralı başlığın ancak Türkiye’nin yükümlülüklerini AB üyelerinin istisnasız tümüne tam uygulamasına bağlı olacağı açıkça ortaya konuldu.”

Fileleftheros haberi “AB’den Türkiye’ye Güçlü Cevap… Kasulidis: Konsey’e Müzakere Başlıklarını Veto Etme Nedenlerimizin Ortadan Kalkmadığına Dair Tek Yanlı Beyan Sundu” başlığıyla aktardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.