1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kayalı: “Tutukluları topluma kazandırma özelliğimizi yerine getiremiyoruz”
Kayalı: “Tutukluları topluma kazandırma özelliğimizi yerine getiremiyoruz”

Kayalı: “Tutukluları topluma kazandırma özelliğimizi yerine getiremiyoruz”

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nin kullanım süresini tamamladığını belirterek, gelinen aşamada bir an önce yeni bir cezaevi inşa edilmesinin şart olduğunu söyledi.

A+A-

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, Salih Kayalı başkanlığındaki Kıbrıs Türk Gardiyanlar Birliği heyetini kabul etti.

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy kabulde yaptığı konuşmada, “Şu anda kullanım süresini tamamlamış  bir cezaevi ile karşı karşıyayız. Yeni bir cezaevi yapılması ülkenin öncelikleri arasında olması gereken bir konu. Bakanlık olarak biz bu konunun bilincinde ve sorumluluğunu üstleniyoruz” dedi.

Akansoy, gerek Meclis gerekse kabullerde yaptığı konuşmalarda sürekli yeni bir cezaevi yapımının kaçınılmaz olduğunu ifade ettiğini anımsattı.

Hükümet ile bakanlığın yeni bir cezaevi yapımı konusuda kararlı olduğunu da ifade eden Akansoy,  Başbakan Ömer Kalyoncu ile yaptığı görüşmelerde konuyla ilgili girişimlerin değerlendirildiğini kaydetti.

“Cezaevini; bir tutuklu ve hükümlüler olarak değil aynı zamanda orada olan insanları topluma kazandırılacağı bir alan olarak da değerlendirmekteyiz” diyen Akansoy,  Kıbrıs Türk insanına yakışır, çağdaş  yeni bir cezaevinin bir an önce  hayata geçirilmesi  konusunda çeşitli temaslarda bulunduğu ve bununla ilgili gelecek aylarda adım atılacağını söyledi.

Akansoy,  yeni cezaevi yapımında Gardiyanlar Birliği’nin de görüşünü alacaklarını  belirtti.

KAYALI: “TUTUKLULARI TOPLUMA KAZANDIRMA ÖZELLİĞİMİZİ YERİNE GETİREMİYORUZ”

Kıbrıs Türk Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı ise, Merkezi Cezaevi binasının altyapısının iyileştirilmesi yönünde uzun yıllardan beri mücadele vermekte olduklarını belirterek, binanın elektrik, su, telefon altyapısı yanında mahkum ile tutuklular açısından da sıkıntılar yaşandığına vurgu yaptı.

“Maalesef onları topluma kazandırma özelliğimizi yerine getiremiyoruz” diyen Kayalı, yeni bir cezaevi  inşasının kaçınılmaz hale geldiği bu aşamada Bakan Akansoy’un fikirlerini almak istediklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.