1. YAZARLAR

  2. Ferhat Atik

  3. Kayıp zamanlar
Ferhat Atik

Ferhat Atik

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Kayıp zamanlar

A+A-

O’nu yakından tanıma imkânım oldu. Birlikte yolculuklar yaptık. Üçüncü dünya ülkelerinde de onu dinledim. Adını her hatırladığımda birçok hatıram canlanır gözümde. Ardından, tamamını okuduğum yazdıkları gelir aklıma. Öyle ki, popüler kültürü ve siyasilerle gazetecilerin yakınlığındaki sakıncaları ilk ortaya koyanlardandır. Yazılarında ve konuşmalarında her cümlesi ile küresel bir düşüncenin en değerli bilim insanlarındandı Hocam, Ünsal Oskay.

 

Ondan aldığım dersleri, O’nu dinlediğim panelleri, konferansları, hatta zaman zaman yaptığımız seyahatlerindeki sohbetlerimizi hatırladım. Ve okuduğum kitaplarını. Tüm olup bitenlere, onun tüm çabalarına ve öğrettiklerine rağmen “yandaş” olanlara, “taraf” olanlara, muhataplarına tek kelime sormadan açıklama ve haber yapanlara üzülüyorum.

 

Ünsal Oskay’dan dersini almış bir avuç basın mensubu bu taraf ve yandaş haberlere inanmazlar ama ya diğerleri? Onların medya karşısındaki savunmasızlığı ve masumiyetleri, bu manipülasyonlarla kirletildikçe; toplumun, “toplum olma” bilincine de dinamit konuyor bir bakıma.

*

Hocam üzgünüm. Meslekte, yazdıklarınızı söylediklerinizi hiç dinlememiş olanlar var. Dinleyip hiç anlamamış olanlar da var. Ama en azından, dinleyen okuyan ve anlayanlar da var az sayıda da olsa.

 

Ben yine de üzgünüm, tüm olup bitenlere.

En çok da yaşanan medya kirliliği sürecinde, bir çok yaşam estetiğini toplumla buluşturma konusunda kaybedilen zamanlara üzgünüm. Medya alanında boşuna harcanan zamanlara üzgünüm. Yüzyılımızdaki kanat önderi olan medyamızda yaşanan bu boşuna zaman harcamalar hiçbirimizin lehine değil. Medya aygıtlarını işgal etmiş bu türden satırların her bir santimetre karesi, her bir saniyesi boşa harcanan zamanlar anıtı gibi irkiltiyor beni. Bu nedenle Ünsal Oskay’ın defalarca okunmasını öneririm.

Kendi toplumu için bir konuyu incelerken, onu batıdaki her türlü akım ve durumlarla da karşılaştırarak yazdıklarının okunması lazım . Düşünsenize, biri bir şey yazıyor ve O’nu dünya anlıyor.

Peki biz ne yapıyoruz? Yazdıklarımızın bırakın sonucunu sebebini bile anlamıyoruz. Peki düşüncelerimizi bu kalite ile aktarmamıza hangi izolasyon engel?

Ne yazık ki Ünsal Oskay’ın eserlerini hala tanımayan medya mensupları var. Ama yine de sen rahat uyu Hocam, elinden geleni yaptın çünkü.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.