1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Kayıplar konusunda Avrupa Konseyi'nden rapor
Kayıplar konusunda Avrupa Konseyi'nden rapor

Kayıplar konusunda Avrupa Konseyi'nden rapor

Muznieks’in, internette başlattığı “kayıplar için adalet” isimli kampanyanın tamamlanması nedeniyle hazırladığı rapor içerisinde Kıbrıs’taki kayıplardan da bahsettiği belirtildi.

A+A-

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muznieks’in, internette başlattığı “kayıplar için adalet” isimli kampanyanın tamamlanması nedeniyle hazırladığı rapor içerisinde Kıbrıs’taki kayıplardan da bahsettiği belirtildi.

Fileleftheros  gazetesi, rapor çerçevesinde Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muznieks’in, diğer ülkelerin aksine Kıbrıs’ta,  kayıpların akıbetinin araştırılması konularında ilerleme kaydedildiğini dile getirdiğini belirtti.

Habere göre Muznieks, rapor içerisinde “Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, 20 yılı aşkın bir süre, bir mezarın  bile kazılmasını ileriye götürmesindeki zaafiyetinden” de bahsederken “Türk ordusunun, Kuzey’deki askeri bölgelerdeki olası gömü alanlarda kazı yapılmasını sürekli reddettiğini” savundu.

Habere göre Muznieks, toplumlararası işbirliği ve güven eksikliğinden bahsederken, aralarında  arşivlere ulaşılması ve gerçeğin araştırılmasının da bulunduğu Avrupa hükümetlerine tavsiyelerde bulundu.

Simerini gazetesine göre Kıbrıs’taki duruma da değinildiği raporda, kayıp sayısının, Eylül 2015 itibarıyla, bin 50 Kıbrıslı Rum, 348 Kıbrıslı Türk olduğu belirtilirken, gelişmelerin, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından yakından izlendiği de vurgulandı.

Gazete Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Muznieks’in Avrupa ülkelerine yönelik tavsiyeleri arasında, kurbanlara ve ailelerine, psikolojik, hukuki ve sosyal destekle birlikte tazminat verilmesinin de bulunduğunu yazdı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.