1. YAZARLAR

  2. Harun Denizkan

  3. KIB-TEK Yönetim Kurulu atandı
Harun Denizkan

Harun Denizkan

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

KIB-TEK Yönetim Kurulu atandı

A+A-

Başbakan İrsen Küçük Londra’ya gitmeden önce son atamaları da yaptı. Bundan bir süre önce görevden alınan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB- TEK) yönetim kurulu son bakanlar kurulu toplantısında atandı. Aldığımız bilgilere göre yeni yönetim kurulunda başkan yine Hüseyin Konuralp. Yönetim kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor. Mehmet Terzioğlu, Cenk Şemsettin, Hasan Erçal, Onursal Bozkurt, Özkan Alişan ve Akın Cellatoğlu. Yeni yönetimin Salı günü resmi Gazetede yayınlanması bekleniyor biz merak edenler için daha önce davranıp bugün yayınlamayı uygun gördük.

CELLATOĞLU’NA TEPKİ VAR

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu KIB-TEK yeni yönetim kurulu atandı atanmasına ama atanana isimlerden bir tanesine Güzelyurt’lulardan tepki geldi. Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) rektör yardımcısı Akın Cellatoğlu’nun KIB-TEK yönetim Kurulu’na atanmasına Güzelyurt’lu UBP’lilerden büyük tepki geldi. UBP’liler Cellatoğlu’nun bir CTP’li olduğu ve bugüne kadar UBP’ye oy vermeyen biri olarak biliniyor. Bu konuda UBP Güzelyurt Milletvekili ve İlçe Başkanı Ahmet Çaluda da suçlanıyor. Cellatoğlu’nun yönetime girmesini sağlayan Çaluda’dır deniyor. Dün bu konuda bir çok Güzelyurt’ludan telefonlar aldık. Bu konuyu Başbakan’a şikayet edeceklerini söylüyorlar. Bir taraftan fatura Çaluda’ya kesilirken, bir taraftan da Cellatoğlu’nun görevden alınması için mücadele vereceklerini söylediler. KIB-TEK yeni yönetim kurulu belli ki daha çok tartışılacak çünkü Güzelyurt’lulardan ilk tepki sert oldu. Şimdi merak edilen konu şu; acaba Güzelyurt’lu UBP’liler Cellatoğlu’nu görevden alabilecekler mi?

TAÇOY İLE DENKTAŞ ARASTA’YI GEZDİLER

Milletvekillerinin olmazsa olmazıdır vatandaşı ziyaret etmek. Eğer yeniden seçilmek istiyorlarsa, vatandaşı ziyaret etmeleri kaçınılmazdır.! Cumartesi gününü fırsat bilen DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ile UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy dün Arasta ve Asmaaltı çarşısını gezdiler. Ayrı ayrı gezen iki milletvekili Çarşıda buluştular. Serdar Denktaş saatçi Mehmet İskif ile tavla oynadı, yakın dostu Hasan Hançerli’de ağzı kulaklarında tavla maçını izledi. Hasan Taçoy ise esnafı gezerek hal hatır sordu. Sizin anlayacağınız Taçoy ile Denktaş Lefkoşa’da çarşıyı gezdiler ve bol bol siyaset yaptılar.

DÜĞÜNLER MİLLETVEKİLLERİNİ BUNALTMAYA BAŞLADI

Daha yaz aylarının başındayız. Şimdiden milletvekilleri düğünlere gitmekten bunaldıysa işleri zor demektir. Tabi kimse bunaldığını söylemiyor ama en azından bizlere bunu açıkça ifade ediyorlar. Milletvekillerinin isimlerini yazmaya gerek yok ama dün akşam ve bu akşam 12 düğüne gidecek olan milletvekillerimiz vardır. Sadece bir hafta sonunu 12 düğüne gitmekle geçiren bir milletvekilini düşünmek bile istemiyoruz. Gerçekten çok zor... Düğüne gitmemek onlar için seçimi kaybetmek anlamı taşıyor. O bakımdan; milletvekillerimiz düğünlere gitmeye hep devam edecek çünkü gitmek zorundadırlar.

DP’DEN UBP’YE GEÇEN OLMADI

Demokrat Parti’den 90 kişinin aileleri ile birlikte UBP’ye geçeceğini yazmıştık. Dün aldığımız bilgilere göre; UBP’liler partilerine katılımları Başbakan’ın Londra ziyaretinden sonra gerçekleştirecekler. Başbakan’ın yoğun olduğu ve bu yoğunluk içerisinde katılımların yapılmasının doğru olmadığı, Başbakan Londra’dan döner dönmez Demokrat Parti’den UBP’ye katılımların olacağı söylendi. Bizler de bu işin takipçisi olacağımızı duyurmak istiyoruz. Hele bir geçsinler de görelim.

ÜSTEL BİR AN OLSUN CRATOS’TAN AYRILMADI

Turizm Kültür ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Cratos Otel’de çıkan yangın haberini alır almaz olay yerine itfaiyeden sonra giden ilk kişilerden biri idi. Üstel; gün boyunca bir an olsun otelden ayrılmazken, otel yetkililerine her türlü kolaylığın yapılabilmesi için ön ayak olduğu gözlemlendi. Üstel; çıkan yangın konusunda medyayı bilgilendirirken, otelde bulunan müşterilere de moral vermeye çalıştı. Tabi; Girne Kaymakam’ı Gürkan Kara’nın da hakkını yememek lazım. Girne Kaymakamı da gün boyunca otelden hiç ayrılmadı. Kısacası; Cratos yetkilileri de hem Bakan Üstel’den, hem de Girne Kaymakam’ından memnun kaldıkları gözlemlendi.

 

DÜŞÜNCE DOĞRU HAREKET NOKTASI YANLIŞ

Aradan o kadar yıl geçtikten sonra batan bankalardan kredi alıp da borçlu görünenleri listeler halinde yayımlamak cesaret isteyen bir işti. Bugüne kadar yapılmayan çoktan yapılması gereken bir uygulama. Elbette ki bu uygulama TC hükümetiyle koordine edilerek yapılmıştır. Neden derseniz TC hükümetinden özel anlaşmalı kredi alınarak batan bankaların mudilerine paraları ödenmişti. Bu paralar elbette ki geri ödenmeliydi. Hiç kimsenin bunun aksini düşünecek hali yok. Sadece her işimizde olduğu gibi bunda da aceleci davrandık, bankalara borçlu görünenleri incelemeden basına verdik. Bu da sıkıntı doğurdu. Borcunu ödeyen ancak BSİ vergisini yatırmayan veya arada unutulanlar, komik rakamlarla bankalara borçu görünün bir sürü insanı da huzursuz ettik. Oysa bu listeler güncellenmeli insanlara aranıp bulunmalı, talep edilmeli, süre verilmeli sonra da ödemeyenler olursa onları yayımlamalıydılar.

Bankalara borcunu ödeyip de birkaç liralık BSİ vergisini unutan insanlar dolandırıcı gibi listelerle halka takdim edilmemiş olurdu. Bu kadar büyük bir huzursuzluk da yaşanmazdı.

Olayın bir başka boyutu daha var. İki gazetenin farklı bakış açılarıyla olay günyüzüne çıkınca sanki tek suçlu batan bankaların sahipleri veya yöneticileriymiş gibi imaj yaratıldı. Oysa; durum tamamen devletle ilgili. Devletin ilgili kurumları bankalara el koydu, parası olanları ödedi, hatalı olanlardan davacı oldu. Mahkeme önünde hesap verenler, cezasını çekenler varken hala hesabı sorulmayanlar varken, yeniden bu insanların suçluymuş gibi gösterilmek istenmesi yanlıştı. Develetin malı olan bu bankaların alacaklarına devletin ilgili mercileri sahip çıkmalıydılar. Bu hükümetin yaptığı da bu, baştan da dediğimiz gibi düşünce doğru ama hareket noktası yanlış oldu.

 

NAZAR MI DEĞDİ ?

Daha hizmete açılmadan dünyaya Kuzey Kıbrıs’ın adını duyuran, açıldığı günden başlayarak da sık sık yaptığı yenilikler, Türkiye’nin ve dünyanın ünlü sanatcılarına verdirdiği konserlerle sık sık Türkiye medyasında Ada turizmine haberelerle medya desteği sağlayan Cratos’a nazar değdi. Dün aniden gelen yangın haberi herkesi hepimizi mutsuz etti. İtfaiye, asker, sivil herkes seferber oldu.. Neyse ki yangın fazla hasar yapmadan önlendi.

Bugüne kadar ülkemizde turizm yatırımı yapanların başaramadığını başaran Murat Boz ve ekibi Cratos sayesinde Türkiye medyasının magazin sayfalarını, televizyon programlarını öyle bir dolduruyorlar ki, kendileriyle birlikte diğer yatırımcılar da bu gizli reklamdan faydalınıyordu. Cratos’a, yöneticilerine, çalışanlarına, sahiplerine geçmiş olsun diyoruz...

 

GARGA’YA MEKTUP VAR

Sayın Harun Denizkan
 
20 Mayıs 2011 tarihli kösenızde gargaya mektup var sütununuzda okulumuzla ilgili kolej kısmında öğretmen olmayan lise mezunu bir bayan sırf ingilizce bildigi için üğretmenlik yapıyor ifadesi tamamen yanlış olup okulumuzun tüm öğretmenleri alanında uzman ve üniversite mezunu olup bir coğu Master programından mezundur.Araştırmacı gazetecıliğinizi takdir eder . Bu yanlışlığı düzelteceğinizden süphem yoktur.Okulumuz hakkında yazılacak yazıların sorulması halinde gerekli bilginin verilebileceğini belirtirim .
Saygılar sunarım..

 

GAÜ Kollej Müdürü

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.