1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. “Kıbrıs Başkasının Savaşında"
“Kıbrıs Başkasının Savaşında"

“Kıbrıs Başkasının Savaşında"

AKEL, Anastasiadis hükümetini, IŞİD isimli örgütün etkisizleştirilmesi maksadıyla Irak ve Suriye’ye düzenlenen bombardımanlar nedeniyle Kıbrıs’ın “egemen bir devletten, NATO uçak gemisi haline getirildiği” gerekçesiyle suçladı.

A+A-

Haberi “Kıbrıs Başkasının Savaşında... Saldırı Üssü... İktidardakilerin Teslimiyeti Kıbrıs’ın Çıkarlarına Ters” başlığıyla manşete çeken gazeteye göre, İngiltere Başbakanı David Cameron’un önceki gece Ağrotur üssüne gerçekleştirdiği sürpriz ziyaretin ardından AKEL, Anastasiadis hükümetini teslimiyetçilikle suçladı.

AKEL Merkez Komite Üyesi Neoklis Silikiotis imzasıyla yapılan açıklamada, Anastasiadis hükümetine, bölge ülkelerine dış müdahalelere son verilmesi ve BM aracılığıyla barış sağlanması çabalarına odaklanma çağrısında bulunuldu. Silikiotis “halkların tasarruf politikaları ve neo-liberal tedbirler altında ezildiği bir dönemde savaşlara yapılan yatırımlar artıyor. Hükümet artık AB’ye bu tezleri iletsin ve Kıbrıs’ın, dünya güçlüleri tarafından batmayan uçak gemisi olarak kullanılmasına büyük bir kolaylıkla rıza göstermesin” vurgusunu yaptı.

“CAMERON AĞROTUR’A, YAZLIĞINA GİDERMİŞ GİBİ GİTTİ”

Gazete, İngiltere Başbakanı Cameron’un önceki akşam Ağrotur üssünü ziyareti ve orada verdiği mesajı okurlarına aktarırken ise “Ağrotur’a, yazlığına gidermiş gibi gitti” yorumunu yaptı.

Alithia “İki Tornado Daha Geliyor... Cameron Ağrotur’u Ziyaret Etti” başlıklı haberinde, İngiltere Başbakanı’nın Afganistan’a giderken geçen akşam Ağrotur üssüne uğrayarak IŞİD’e karşı yapılan operasyonlar hakkında bilgi aldığını ve Tornado savaş uçağı filosuna aynı tipte iki uçak daha katılacağını açıkladığını hatırlattı.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Cameron’un üssü ziyaret edeceğinden Perşembe öğleden sonra itibarıyla haberdar olduğunu, dün de İngiltere Savunma Bakanı Fallon’la, Cameron’un (Ağrotur) ziyaretiyle ilgili detayların ele alındığı bir telefon görüşmesi yaptığını yazdı.

Simerini ise, Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Aleksandros Zinon’un, Güney Kıbrıs’ın gerek coğrafi konumu gerekse çıkarları nedeniyle IŞİD’le mücadeleye katılmak zorunda olduğu görüşünü ortaya koyduğunu yazdı.

ZİNON: “KIBRIS’IN HRİSTİYAN BİR ÜLKE OLMASI CİHATÇILARIN HEDEF TAHTASINDA OLMASINA SEBEPTİR”

Gazeteye göre Zinon “IŞİD Akdeniz kıyılarına ulaşırsa 40-50 mil mesafemize yaklaşacak. Medeniyet ile barbarlık arasında bir tercihtir. Tarafsızlık tercih değildir. Bu, Hristiyanlar ve Müslümanlar arasındaki bir savaş değildir ancak Hristiyan bir ülke olması Kıbrıs’ın cihatçıların hedef tahtasında olmasına gerekçedir” ifadesini kullandı.

Güney Kıbrıs ile Türkiye’nin (IŞİD’e karşı) aynı tarafta olmasının endişe yaratmadığını söyleyen Zinon, Güney Kıbrıs’ın altyapılarının üslerin altyapısı ile aynı olmamasına karşın, destek, ikmal ve insani yardım maksatlarıyla kullanılabileceğine işaret etti ve “Örneğin uzun süredir işbirliği içerisinde olduğumuz Fransa (Baf’taki ‘Andreas Papandreu Hava Üssü’nde) kolaylık talep etti. Bunlar nakliye, ikmal, insani nitelikli destek kolaylıklarıdır” dedi.

Gazete, iktidar partisi DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun Anastasiadis hükümetinin net siyasi tezine desteklerinin tam olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kıbrıs, istikrarsızlık, siyasi karışıklık ve İslam Devleti tehlikesine yakın bir AB ülkesi olarak IŞİD’e karşı ittifaka katılmak zorundadır. Bu siyasi karar, ülkemizin rolünü yükseltiyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.