1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kıbrıs için Brüksel'de bir ilk yaşandı
Kıbrıs için Brüksel'de bir ilk yaşandı

Kıbrıs için Brüksel'de bir ilk yaşandı

Liderlerin kararıyla Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum uzmanlardan oluşturulan komite, ilk kez Kıbrıs Türk Müzakereci Özdil Nami ve Kıbrıs Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’le birlikte Brüksel’de temaslarda bulundu.

A+A-

Kıbrıs Türk tarafının Avrupa Birliği müktesebatına hazırlanması için Liderlerin kararıyla Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum uzmanlardan oluşturulan komite, ilk kez Kıbrıs Türk Müzakereci Özdil Nami ve Kıbrıs Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’le birlikte Brüksel’de temaslarda bulundu.

Bir çözüm durumunda kurulacak olan Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’nin Avrupa Birliği müktesebatına hazır olması için kurulan ad hoc komitenin, dün Brüksel’de Avrupa Komisyonu binasında gerçekleştirdiği toplantı, liderlerin kararıyla kurulan iki toplumlu bir komitenin Avrupa Komisyonu’nda toplantı yapması açısından “tarihi” olarak nitelendirildi.

TAK muhabirinin edindiği bilgiye göre, Nami, Mavroyannis, komite üyeleri, Avrupa Komisyonu uzmanları ve Birleşmiş Milletler’den de bir temsilcinin yer aldığı toplantının bir bölümüne, çözüm sürecine tam destek belirten Avrupa Komisyonu Başkan Jean-Claude Juncker’de  katıldı.

Nami ve  Mavroyannis, günübirlik Brüksel ziyaretinde, Ocak ayında adada müzakerecilerle de görüşen Avrupa Komisyonu'nun Enerji Birliği'nden sorumlu Başkan Yardımcısı Maroš Šefčovič ile de bir araya geldi.

1454677320.jpg

EN ÜST DÜZEYDE MASAYA YATIRILDI

Ad hoc komitenin Brüksel temasları,  bir çözüm durumunda kurulacak olan Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’nin Avrupa Birliği müktesebatına hazır olması için yapılması gerekenlerin “en üst düzeyde masaya yatırılması” olarak değerlendirildi.

Brüksel’deki toplantıda komitenin çalışmalarının yoğunlaştırılması kararının alındığı bunun yanında AB mevzuatı üzerine eğitim ve AB müktesebatıyla ilgili dokümanların Türkçeye çevirisi gibi çalışmalar için de kaynak ayrıldığı öğrenildi.

Bunun  yanında ad hoc komitenin toplantılarında ihtiyaç duyulacak simültane tercüme hizmetleri için de 50 bin Euro ayrıldığı da kaydedildi.

1454677319.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.