1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kıbrıs Türk Basın Konseyi İstanbul’da temaslarda bulunuyor
Kıbrıs Türk Basın Konseyi İstanbul’da temaslarda bulunuyor

Kıbrıs Türk Basın Konseyi İstanbul’da temaslarda bulunuyor

Kıbrıs Türk Basın Konseyi Başkanı Doç Dr. Şule Aker, Kıbrıs sorununda son görüşmelerin de sonuçsuz kalması durumunda yeni başlangıçlara ihtiyaç olacağını söyledi.

A+A-

Kıbrıs Türk Basın Konseyi Başkanı Doç Dr. Şule Aker, Kıbrıs sorununda son görüşmelerin de sonuçsuz kalması durumunda yeni başlangıçlara ihtiyaç olacağını söyledi.

Türkiye Basın Konseyi’nin konuğu olarak İstanbul’da bulunan Kıbrıs Türk Basın Konseyi heyeti temaslarını sürdürüyor. Konsey önce İstanbul Valisi Vasip Şahin’i, daha sonra da Fox TV’yi ziyaret etti.

Basın Konseyi’nden verilen bilgiye göre, Aker başkanlığındaki heyetin ziyaretlerinde Türkiye Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve Yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundu.

FOX TV’DE TOPLANTI

FOX TV ziyaretinde, Türkiye Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi, Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk ve Genel Müdür Cenk Soner ve diğer yöneticiler ile yapılan toplantıda, Kıbrıs sorunu konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.

Şule Aker, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta iki taraf arasında yürütülen görüşmelerin sürdürülebilir bir barış yaratması için bir ortam yaratması gerektiğini söyledi. Doğu Akdeniz’de huzur ve istikrara kavuşulmasının önemli olduğunu dile getiren Aker, Kuzey Kıbrıs’ta görüşmelerle ilgili endişe ve kaygı da bulunduğunu savundu. Aker, kaygının,  görüşmeler konusunda Türk tarafının yeterli bilgilendirmemesinden kaynaklandığını belirtti.

Genellikle Rum gazetelerinden alının bilgilerin, Türk tarafının haklarının erozyona uğradığı yönünde olduğuna işaret eden Aker, son görüşmelerin de sonuçsuz kalması durumunda yeni başlangıçlara ihtiyaç olacağını savundu.

Aker, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini içermeyen bir anlaşmanın ileride büyük sorunlara yol açacağını ve Kıbrıs Türkleri tarafından kabul edilmeyeceğini ifade etti.

Özelllikle mülkiyet konusundaki gelişmelerden cesaret alan birçok Rum’un 41 yıl önce terk ettikleri köylerine giderek ve evlerinde kalanları “tahrik” ettiğini söyleyen Aker, bunların halk tarafından tepki ve öfkeyle karşılandığını kaydetti.

Aker, mülkiyet konusunun çok önemli olduğunu, bu nedenle bu konuda bulunacak bir çözümün barışı zedelememesi ve kalıcı barışı kaosa dönüştürmemesi gerektiğini söyledi.

Şule Aker, TC Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu’nun geleneksel olarak ilk ziyaretini KKTC’ye yapmasının, Kıbrıs Türk halkına moral verdiğini belirtti.

Aker, kardeş kuruluş Türkiye Basın Konseyi ile işbirliği ve dayanışmanın önemine işaret etti ve bunun daha da geliştirilmesine yönelik adımlar atılacağını vurguladı. 

1442414114.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.