1. YAZARLAR

  2. Sefa Karahasan

  3. Kıbrıs'ın hangi yarısını sevmeli insan
Sefa Karahasan

Sefa Karahasan

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Kıbrıs'ın hangi yarısını sevmeli insan

A+A-

 

AP vekili İsmail Ertuğ, Taraf'taki yazısında, "Kıbrıs'ta doğru adım atmanın şimdi tam zamanı, çünkü artık Cumhurbaşkanlığı koltuğunda Annan Planı'na 'evet' demiş olan bir siyasetçi oturuyor" yorumunu yapmış. Peki, her şey bu kadar kolay mı? Siyasi bütün riskleri alarak 2004'te yapılan referanduma tam destek veren AK Parti, Kıbrıs konusunda "yeni" bir açılım yapsa "sorun çözülür mü?" Kıbrıslı Türk genç sanatçı Umay Yılmaz'ın Selimiye bölgesinde açtığı sergide 'teller içindeki Kıbrıs' bu girdaptan kurtulabilir mi?

Çekişme çözümü engelledi 

Anastasiadis, 'ezeli' siyasi rakibi AKEL 'hayır' dediği için mi 'evetciydi' yoksa gerçekten "federal bir çözümü" destekliyor muydu? Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki siyasi çekişmeleri yakından izlemek gerekiyor. DİSİ ile AKEL yıllarca mücadele etti. Ada'nın Güney'inde Kıbrıs Üniversitesi'nde Dekan olan Prof. Niyazi Kızılyürek bunu en iyi analiz edenlerden biri. Kızılyürek, "*(…)Kıbrıs sorunu konusunda birbirine yakın olan (AKEL-DİSİ'nin) “düşman-kardeşler” görüntüsü çizmesi maalesef Kıbrıs’ın geleceği açısından pek umut vermiyor" diyerek "tarihi bir uyarı" yapıyor. Devamında ise, "Federal çözüm konusunda birbirine yakın olan DİSİ-AKEL çekişmesi 2004 yılında tarihi bir çözüm fırsatının heba edilmesine yol açtı(...) (10 Şubat-Yenidüzen)

fft16_mf3083574.jpeg

DİKO destekli zafer 

Öyle görüldüğü gibi Anastasiadis "evetçi" çözüm hemen kapıda yorumlarını yapmak için erkenci davranmamakta fayda var. Anastasiadis'in seçimi kazanmasını "gündeme" getirirken, "nasıl kazandığını" gözden kaçırmamak gerekiyor. DİSİ, Kıbrıs Rum Kesimi'nin "uç bir siyasi anlayış" benimseyen ve Mr. No lakaplı (merhum) Papadopulos'un partisi DİKO'nun tam desteğini alarak seçimlerden zaferle çıktı. DİKO'nın "Kıbrıs'ta bir federal çözümü bile" taviz saydığını, Kıbrıslı Türklerin, Maronitler gibi 'üniter' bir yapıda yerini almasını istediğini de hatırlatalım.

Müzakerecili görüşme

Böyle bir ortamda Kıbrıs'ta çözüm arayışları önümüzdeki dönemde başlayacak. Görüşmelerin "liderler" seviyesinde değil de "müzakereciler" seviyesinde devam etmesi bekleniyor. Anastasiadis, seçimlerden önce DİKO'ya görüşmeler için "müzakereci" atayacağı sözünü vermişti. Bu durumda; Kıbrıs Türk tarafının da bir müzakereci belirlemesi gerekecek. Başbakan Erdoğan'a yönelik “ılımlı” mesajlar gönderen Rum liderin, AB Bakanı Egemen Bağış’ın dediği gibi "mihraklara yenilmemesi” gerekecek.

Yeni bir fırsat olabilir 

Rum lider, 2005 yılında gittiği İstanbul'da Kıbrıslı Türk şair Neşe Yaşın'ın "bölünmüşlüğe" dikkat çeken bir şiirini okumuştu. Sonuçta; "Güney Kıbrıs’taki iktidar değişikliği yeni bir başlangıç için bir fırsat olabilir(...)(Sami Kohen-19 Şubat-Milliyet) Anastasiadis "ya yarısını sevecek Ada'nın ya da hepsini..." İzleyip göreceğiz.

İşte o şiir 

"Yurdunu sevmeliymiş insan.

Diyor hep babam.

Benim yurdum, bölünmüş ortasından.

Hangi yarısını sevmeli insan."

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.