1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kıbrıs'ta hellim uzlaşması
Kıbrıs'ta hellim uzlaşması

Kıbrıs'ta hellim uzlaşması

AB Komisyonu Başkanı Juncker hellimin AB içinde koruma altına alınması için tescili konusunda uzlaşıya varıldığını açıkladı.

A+A-

Selim Sayari

AB Komisyonu Başkanı Juncker hellimin AB içinde koruma altına alınması için tescili konusunda uzlaşıya varıldığını açıkladı. Böylece hellim Kıbrıs’a tescillenecek ve başkaları tarafından üretilemeyecek.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Kıbrıs’ta bir çözümün mümkün olduğunu belirterek, Kıbrıslı liderlerin varacağı uzlaşıdan Avrupa’nın da kazançlı çıkacağını söyledi.

Çözüme ulaşılması halinde AB müktesebatının Türk tarafında da uygulanması için Türk, Rum ve AB temsilcilerinden oluşan üçlü bir komite kurulacağını söyleyen Juncker, çözüm için gerekli finansmanın karşılanması hususunda da AB’nin Kıbrıs’a yardımcı olacağını söyledi.

Liderlerin yürüttüğü barış müzakerelerini “son şans” diye niteleyen Juncker, sürecin başarıya ulaşması için AB’nin her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Juncker bu çerçevede, Kıbrıs’ta çözüm çabalarını yürüten BM’ye AB temsilcisi olarak Pieter Van Nuffel’i atadığını açıkladı. Adadaki barış müzakerelerinde AB’nin daha aktif ve görünür rol oynayacağını belirten Juncker buna rağmen çözümü liderlerin bulacağına işaret etti.

Önceki Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso’nun da temsilcisi olan Avrupalı diplomat, müzakerelere doğrudan katılmayacak, AB’yi temsilen danışman olarak hazır bulunacak.

AB komisyonu başkanı Jean Claude Juncker, Kıbrıs’ta liderlerle yaptığı temasları basın toplantısında değerlendirdi. 

Kıbrıs’ta çözümün kolay olmadığını ancak imkansız da olmadığını vurgulayan Juncker, bulunacak bir çözümün sadece Kıbrıslılar için değil, Avrupa Birliği için de bir “kazan- kazan” durumu yaratacağını söyledi.

Juncker “Liderlere sorunu nasıl çözeceklerini söylemeye gelmedim. Bu konu ne AB’ye, ne komisyona, ne de başka birilerine düşüyor. İki liderle de yaptığım görüşmelerin ardından çok iyimserim onlar arasındaki güven ve kararlılık gerçekten bir çözümün bulunabileceğine işaret ediyor” dedi.

AB komisyonu başkanının Kıbrıs temasları sırasında adaya özgü bir peynir türü olan hellim konusu da gündeme geldi. Juncker hellimin AB içinde koruma altına alınması için tescili konusunda uzlaşıya varıldığını açıkladı. Böylece hellim Kıbrıs’a tescillenecek ve başkaları tarafından üretilemeyecek. 

Juncker, hellim konusunda varılan uzlaşıyı, tarafların birlikte çalışma isteğinin bir göstergesi olarak niteledi.

İki günlük temaslar için adaya gelen Juncker, Rum siyasi parti temsilcileriyle görüşecek ve Rum temsilciler meclisine hitap edecek. (NTV)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.