1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kıbrıs'ta öğrenciler arasında alkol tüketimi çok yüksek
Kıbrıs'ta öğrenciler arasında alkol tüketimi çok yüksek

Kıbrıs'ta öğrenciler arasında alkol tüketimi çok yüksek

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezinin Lizbon'da açıklanan raporuna göre, Kıbrıs'ta öğrenciler arasında alkol kullanımı Avrupa ortalamasından çok daha yüksek.

A+A-

Avrupa Okullarda Alkol ve diğer Uyuşturucu Araştırma Projesi tarafından son 30 gün içinde yapılan araştırmalar, Kıbrıslı öğrencilerin (hükümetin kontrolü altındaki bölgelerde), %68'nin alkol kullandığını ortaya çıkardı. Bu oran AB içinde %48 düzeyinde bulunuyor. Ağır ve episodik alkol tüketimi olayları da dâhil olmak üzere bu oran Kıbrıs'ta %50, AB'de ise %35 düzeyinde bulunuyor.

Bunun tersine, diğer maddelerin kullanım oranı, sekiz temel değişkenlerden beşinin incelendiği raporun ya ortalamasına yakın, ya da ortalamasının altında bulunuyor.

Rapor, yaşam boyu esrar kullanımının ortalama %7 (AB %16) oranında olduğunu gösterdi. Sigar kullanımının da yine AB ortalamasının altında %18 oranında (AB %21) olduğu belirtildi. Reçetesiz sakinleştirici kullanımı %5 (AB %6), çekilen maddelerin ise diğer ülkeler ortalamasından daha yüksek olduğu görüldü. (Kıbrıs'ta %8, AB %7).

48 ülkede 15-16 yaş arası öğrenciler arasında yapılan araştırmalar, olası bağımlılık potansiyeli olan geniş bir yelpaze içeriyordu.

Elde edilen temel bulgulara göre, araştırmalara katılan öğrencilerin %60'dan fazlası, istemeleri durumunda çok kolay sigara bulabileceklerini söyledi.

Çek Cumhuriyeti öğrencilerinin %80'ni de yine buna olumlu yanıt verdi. Onu, %79 Avusturya, %77 Lichtenstein, %76 oranıyla Danimarka izliyor.

En düşük oran Moldavya'da %22 kaydedildi. Onu yine Avrupa'nın doğusundaki üç ülke izliyor. Makedonya Cumhuriyeti %38, Romanya %37, Ukranya %39. Erkeklerle (%62), kızlar (%60) arasındaki fark ise yok denilecek kadar küçüktü.

Öğrencilerin yarısından fazla, 13 yaşında alkol kullandıklarını açıkladılar. Bu alanda en yüksek oran Gürcistan % 72, Çek Cumhuriyeti %68, Kıbrıs % 68 olarak kaydedildi. En düşük oran ise İzlanda %14, Norveç %19.

ON ÖĞRENCİDEN ÜÇÜ (%30), ÇOK KOLAY ESRAR BULABİLECEKLERİNİ AÇIKLADILAR

Bu alanda yine en yüksek oran Çek Cumhuriyeti'nde %50, Slovenya %45, Bulgaristan ve Lichtenstein'de %44 olarak açıklandı. En düşük oran ise Moldavya %5, Ukrayna %11 kaydedildi. Erkekler ise (%32) kızlardan (%29) daha kolay esrar bulabileceklerini açıkladılar 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.