1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Kiprianu: “Toprak konusu belirleyici”
Kiprianu: “Toprak konusu belirleyici”

Kiprianu: “Toprak konusu belirleyici”

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Kıbrıs sorunu müzakerelerindeki “Toprak” konusunun ve bu konuda ele alınanların Kıbrıs sorununun daha ileri süreci için belirleyici olacağını ifade etti.

A+A-

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Kıbrıs sorunu müzakerelerindeki  “Toprak” konusunun ve bu konuda ele alınanların Kıbrıs sorununun daha ileri süreci için belirleyici olacağını ifade etti.

Haravgi gazetesine röportaj veren AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, kendi inançlarının, “Toprak” konusundaki gelişmelerin, Kıbrıs sorununun ileri süreci için belirleyici olacağı yönünde olduğunu ifade etti.

Kiprianu, kendi arzularının, “Toprak” konusunun “Mülkiyet” ile birlikte ele alınması olduğunu, bu görüşlerini birkaç yıldır dile getirdiklerini, böylesi bir görüşmenin, bu iki konuda ortak bileşke bulunmasına büyük ölçüde katkı sağlayacağını düşündüklerini söyledi.

Zurih’te yapılacak olan herhangi bir görüşmenin, iki toplumun çözüm bulma hedefine sahip olması temennisinde bulunan Kiprianu, Rum tarafına baskı yapılmaması veya empozede bulunulmamasından da bahsetti.

Siyasi liderlerin Zurih’e gitmesini uygun olarak görüp görmediği şeklindeki bir soru üzerine Kiprianu, iki liderin ne karar verdiğini bilmediğini, bildiği tek şeyin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bu görüşmenin yurt dışında yapılması halinde kendisine siyasi liderlerin de eşlik edeceği şeklindeki söylemi olduğunu belirtti.

Kiprianu sözlerinin devamında, siyasi liderlerin Anastasiadis’e eşlik etmeyeceği şeklinde söylentinin bulunduğuna da dikkati çekti.

“Toprak” konusundaki kararın fazlasıyla siyasi bir karar olduğunu söyleyen Kiprianu, tezlerini Anastasiadis’e ilettiklerini, oraya yalnız gitmesi durumunda Anastasiadis’e yönelik çağrılarının ise, Ulusal Konsey’de ele alınanları temel alması şeklinde olduğunu ifade etti.

Kiprianu bir başka soru üzerine yaptığı açıklamada, AKEL olarak kendilerinin,  iki liderin anlaşmaya varması durumunda, kendilerine söyleneceklere gözleri kapalı davranmayacakları, metni dikkatli bir şekilde inceleyeceklerini ve o zaman nihai tutumlarını belirleyeceklerini söyledi.

Önerilen çözümün bütünlüklü metnini kast ettiğine açıklık getiren Kiprianu, iki lider arasında anlaşmaya varılanlara ilişkin olarak AKEL’in kesin olarak addedilmemesi gerektiğini ifade etti.

Kiprianu, önerilen çözüm planının incelenmesi için zamanın olacağını buna bağlı olarak halk üzerinde korku yaratmanın yanlış olduğunu söyledi.

Kiprianu ayrıca Türk ve NATO şeklindeki garantilere karşı olduklarını, ancak geçici bir düzenlemeyi de görüşmeye hazır olduklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.