1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kırgızistan'da Kıbrıs Türk Haftası başladı
Kırgızistan'da Kıbrıs Türk Haftası başladı

Kırgızistan'da Kıbrıs Türk Haftası başladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ait kültür ve el sanatlarının tanıtıldığı Kıbrıs Türk Haftası, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te başladı.

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ait kültür ve el sanatlarının tanıtıldığı Kıbrıs Türk Haftası, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te başladı.

Kıbrıs Türk Haftası kapsamında, Kırgız Evi Restoran'da düzenlenen ilk etkinliğe, yabancı misyon temsilcileri, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektörlüğü, Ahıska ve Azerbaycan Türkleri Dernekleri yetkilileri ile Türk ve Kırgız işadamları, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Restoranın girişinde KKTC'nin tarih, sanat, kültür, eğitim, turizm ve damak tatları ile ilgili kitap, fotoğraf ve dergiler sergilendi. Hediyelik eşyalar, milli kıyafetler ve Kıbrıs Türk el sanatlarından olan bitkisel örücülük, hesap, lefkara ve ipek işleri tanıtıldı.

KKTC Bişkek Temsilcisi Dr. Tayseer Al-Sahanableh, Kıbrıs Türk Haftası etkinlikleri ile yüzyıllar boyunca ayrı yaşamak durumunda kalmış iki halkı Kırgızistan'da bir araya getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kıbrıs Türk Haftası etkinliklerini, bu iki halkın arasındaki ilişkileri artırma adına "ilk adım" olarak gördüklerini belirten Al-Sahanableh, etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Al-Sahanableh, "Dünyanın kalbinde yer alan Kuzey Kıbrıs, insanoğlunun en eski medeniyetinin beşiğidir. Akdeniz de üçüncü büyük ada olan Kıbrıs'ın asıl sahiplerinden ve ortaklarından olan Kıbrıs Türk halkı, büyük medeniyete ve kültür mirasına sahiptir" dedi.

Al-Sahanableh, Kuzey Kıbrıs'ın sahip olduğu turizm ve eğitimdeki deneyimlerini ve tecrübelerini Kırgız kardeşleri ile paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti sözlerine ekledi.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç da Kırgızistan'da Kıbrıs Türk Haftası'nın ilk kez düzenlendiğini belirterek, bunun her iki ülkeye ekonomik faydaları olacağına işaret etti.

KKTC'nin turizm, eğitim, küçük ve orta ölçekli sanayisindeki deneyimini yatırım şeklinde Kırgızistan'a yansıtmasını temenni ettiğini ifade eden Kılıç, Kıbrıs Türklerinin kültür ve sanatının tanıtılmasına çaba sarf eden KKTC devlet kurumlarına teşekkür etti.

Kırgız dans topluluklarının sahne aldığı etkinlikte Kıbrıs'tan gelen ses sanatçısı İpek Amber'in şarkıları, Devlet Halk Dans Topluluğu oyunları ve Kemal Deveci adlı ozanın kaval dinletisi katılımcılara keyifli anlar yaşattı. Etkinlik boyunca katılımcılara Kıbrıs'ın meşhur peyniri hellim ile ceviz macunu ikram edildi.

1431416205.jpg

1431416202.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.