1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kırsal Kesim Arsaları Hak Sahiplerine Dağıtıldı
Kırsal Kesim Arsaları Hak Sahiplerine Dağıtıldı

Kırsal Kesim Arsaları Hak Sahiplerine Dağıtıldı

Konut Edindirme Yasası çerçevesinde kırsal kesim arsası almaya hak kazanan 30 kişiye daha hak sahibi belgeleri dağıtıldı.

A+A-

Çamlıköy’de 12, Cengizköy’de 6 ve Güneşköy’de de 12 kişi hak sahibi belgelerini 3 yerleşim biriminde ayrı ayrı düzenlenen törenlerde aldı ve kuralarını çekerek arazilerin yerlerini belirledi.

Çamlıköy’de düzenlenen törene Başbakan İrsen Küçük, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, bölge milletvekilleri, Güzelyurt Kaymakamı Menteş Gündüz, Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer ile LAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülent Göksel katıldı.

Çamlıköy Muhtarı Fehmi Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, gençlere kırsal kesim arsaları dağıtılmasının bugüne dek alınmış en güzel kararlardan biri olduğunu söyledi ve teşekkür ederek diğer köylerde de benzer uygulamaların devamını diledi.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, “herkesi kendi doğup büyüdüğü yerde yerleştirip evsiz gençlere ev sağlamanın” UBP’nin vizyonu ile örtüştüğünü belirterek, projeden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Bölgedeki gençlerin arsa sahibi yapılmasının “Güzelyurt verilecek” diyenlere en güzel yanıt olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, halka hizmetin en büyük idealleri olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, ekonomik sıkıntıların kendilerini yavaşlattığını da söyleyerek, icraatları mümkün olan en hızlı şekilde hayata geçirmek ve KKTC’nin geleceğine aydınlık bir ışık olmak istediklerini ekledi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de, gençleri arsa sahibi yapmanın kendileri ve UBP için gurur verici olduğunu, ve gençlerin kendi yerlerinde ev sahibi olması için arsa dağıtım planının aralıksız devam edeceğini söyledi.

Küçük, elden geldiği ölçüde gençlerin KKTC’de kalmasını, göç edenlerin de geri gelmesini sağlamak istediklerini ifade ederek, bu tür imkanların sağlanamamasının gençlere “göç yolunu göstermek” anlamına geleceğini kaydetti.

Gençlerin ata yadigarı topraklara tutunabilmesinin önemine işaret eden Başbakan Küçük, 1960 Anayasası’nda Türk nüfusun yüzde 18 orana sahip olmasına rağmen adanın yüzde 30 toprağına sahip olduğunu kaydederek, toprağın önemine dikkat çekti.

UBP Genel Başkanı Başbakan Küçük, UBP’nin 2004’e kadar bu tür programları hayata geçirdiğini fakat daha sonraki hükümetlerin arsa fiyatlarını çok artırmasından dolayı geçlerin caydırıldığını da söyledi. Küçük, UBP’nin yeniden iktidara gelmesiyle 2009’dan itibaren fiyatların eski seviyesine çekildiğini, gençlere aileleriyle birlikte doğdukları topraklarda yaşama fırsatı sunulduğunu ifade etti.

Başbakan Küçük’ün konuşmasının ardından hak sahiplerine belgeleri verilerek kuralar çekildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.