1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC ile TC Kalkınma Bankaları arasında teknik işbirliği protokolü imzalandı.
KKTC ile TC Kalkınma Bankaları arasında  teknik işbirliği protokolü imzalandı.

KKTC ile TC Kalkınma Bankaları arasında teknik işbirliği protokolü imzalandı.

KKTC Kalkınma Bankası ile Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş arasında teknik işbirliği protokolü imzalandı.

A+A-

Kalkınma Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, imza töreni Kalkınma Bankası hizmet binasında gerçekleştirildi.

KKTC Kalkınma Bankası Genel Müdürü Fatma Kınış ile Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yaşar tarafından imza konulan protokol metni, KKTC Kalkınma Bankasının yapısal, fonksiyonel ve yönetişim analizinin Türkiye Kalkınma Bankası tarafından yapılarak raporlanmasını öngörüyor.

KINIŞ

İmza töreninde konuşan KKTC Kalkınma Bankası Genel Müdürü Fatma Kınış, bankanın kuruluş aşamasından  günümüze dek, Türkiye Kalkınma Bankası’nın Banka personeline teknik eğitim desteği sağladığını, bunun için de her daim Türkiye Kalkınma Bankası’na müteşekkir olduğunu ifade etti.

Kınış, KKTC Kalkınma Bankası’nın yirmi iki yıl önce faaliyete geçtiğini, sağlamış olduğu finansman olanaklarıyla ülkenin  kalkınmasına önemli katkılar sağladığını belirtti. Bu süreç içerisinde bankanın mali, fonksiyonel ve yönetişim kapasitesinin geliştiğini vurgulayan Kınış, bankanın vizyonu ve sürdürülebilirliği için yeniden yapılanma hedefi doğrultusunda bu protokole imza konduğunu açıkladı.

Kınış bu protokol çerçevesinde çalışmaların on ay süreceğini, süreç içerisinde gerçekleşecek teknik çalışmalardan ortaya çıkacak sonuçların, bankanın  gelecekteki çalışma programına rehber olacağını da ifade etti.

YAŞAR

Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yaşar  da konuşmasında özellikle 2008 yılında Lechman Brothers’ın iflasından sonraki finansal kriz ve yeniden yapılanma sürecinde, kalkınma bankalarının ülkenin gelişmişlik düzeyine bakılmaksızın her ülkeye gerekli olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Yaşar, kalkınma bankalarının  kalkınma süreçlerinde  ortaya koydukları fonksiyonlarına bağlı olarak zaman içerisinde kabuk değiştirebildiklerini, ancak neredeyse tümünde hiç değişmeyen ortak özelliğin, öncü sektörlerin ve KOBİ’lerin desteklenmesinde kamu bankalarının önemli bir rol üstlendiği hususunun altını çizdi.

Yaşar, kırkıncı kuruluş yılında olan Türkiye Kalkınma Bankası’nın, kalkınma bankacılığı alanında  birikmiş olan deneyimlerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kalkınma Bankasıyla paylaşmaktan  mutluluk duyduklarını ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.