1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC kıyıları için önemli çalışma
KKTC kıyıları için önemli çalışma

KKTC kıyıları için önemli çalışma

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, kıyı tesislerinin petrol ve türevlerinden doğabilecek çevre kirlilikleri konusunda yaşanabilecek sıkıntılar konusunda risk analizi çalışması başlatıyor.

A+A-

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, kıyı tesislerinin petrol ve türevlerinden doğabilecek çevre kirlilikleri konusunda yaşanabilecek sıkıntılar konusunda risk analizi çalışması başlatıyor.

Bu amaçla, ülkede kıyı tesisi bulunan devlet ve özel şirketlerin temsilcilerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dinçyürek toplantının başında yaptığı konuşmada, 2013 yılında yaşanan deniz kirliliğine karşı hazırlıksız yakalanıldığını ifade ederek, Bakanlığa geldikleri günden itibaren geçmişte yaşanılan kötü tecrübelerden ders çıkarma adına çalışmalar başlattıklarını söyledi.

Bu kapsamda petrol ve türevlerinden kaynaklanan kirlilikle mücadele konusunda eğitim çalışması gerçekleştirip sertifika verdiklerini anımsatan Dinçyürek, bu çalışmaların ikinci ayağı olan kıyı tesislerindeki risk analizlerinin tespiti için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Kıyı tesislerinin risk analizi konusunda ülkede akredite bir kurumun olmadığına dikkati çeken Bakan Dinçyürek, daha önce eğitim çalışmasını yaptıkları Martı Şirketi ve İstanbul Teknik Üniversitesinin bu konuda destek olacaklarını söyledi.

Bu çalışmayı bir an önce hayat geçirmeyi planladıklarını söyleyen Dinçyürek şunları kaydetti:

"Amacımız KKTC'de kıyı tesislerinin tamamımın risk analizlerinin yapılmasıdır. Bu bir süreçtir. Bu konunun teknik kısımlarını ayrıca değerlendirerek en sağlıklı kararlar üreteceğiz. Kıyı tesislerin iç güvenlikleri, hukuki sorumlulukları ve bilimsel hazırlıkları konusunda önemli bir çalışma olacak."

1434539569.jpg

KAHYA: "YAPILACAK BİLİMSEL ÇALIŞMA ÖNEMLİ"

İstanbul Teknik Üniversitesi KKTC Yerleşkesi Rektörü Prof.Dr.Ercan Kahya da konuşmasında üniversite olarak her türlü katkıyı koymaya hazır olduklarını belirterek, Bakan Dinçyürek'in konuya ilişkin bilimsel yaklaşımını da çok önemli bulduklarını söyledi.

Bakanlıkta gerçekleştirilen toplantıda Müsteşar Bülent Arkın, Çevre Koruma Dairesi Müdürü Hasibe Kusetoğluları,Özel Kalem Müdürü Aşkın Doygunel de hazır bulundu.

1434539555.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.