1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “KKTC süt sektörü, hellim ticareti stratejisi ve eylem planı” toplantısı gerçekleştirildi
“KKTC süt sektörü, hellim ticareti stratejisi ve eylem planı” toplantısı gerçekleştirildi

“KKTC süt sektörü, hellim ticareti stratejisi ve eylem planı” toplantısı gerçekleştirildi

“KKTC süt sektörü, hellim ticareti stratejisi ve eylem planı” bakanlıkta düzenlenen bir toplantıyla ilgili paydaşlar ve kamuoyunun bilgisine getirildi.

A+A-

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı ile AB Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan ve  Başbakanlık Hellim Koordinasyon kurulunda değerlendirilen “KKTC süt sektörü, hellim ticareti stratejisi ve eylem planı”  bakanlıkta düzenlenen bir toplantıyla ilgili paydaşlar ve kamuoyunun bilgisine getirildi. Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı bürokratları ile AB Koordinasyon Merkezi temsilcilerinin gerçekleştirilen sunum, Ekonomi Bakanlığı temsilcileri, gıda mühendisleri, Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Kıbrıs Türk Sanayi Odası temsilcileri ile çeşitli üniversitelerin akademisyenlerin katılımıyla yapıldı. Toplantıda beş ana başlıktan oluşan “KKTC süt sektörü, hellim ticareti stratejisi ve eylem planı” katılımcıların bilgisine getirildi.

BEŞ STRATEJİK HEDEF

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda hellim konusunda izlenecek yol haritasını ortaya koyan strateji planı hakkında bilgi verildi. Buna göre eylem planının stratejik hedefleri AB müktesebatına uyum sağlanması ve uygulanması yönünde gerekli yasal ve idari düzenlemeleirn yapılması, Hayvan hastalıklarının izlenmesi, kontrol ve ereadikasyonunun sağlanması, çiftliklerin resmi olarak ari statüsünün belirlenmesi, Süt hijyeni ve çiğ süt kalitesinin artırılması, Fiyat ve ticaret politikasının belirlenmesi, Hellimin coğrafi işaret spesifikasyonlarına uygunluğun sağlanması olarak sıralandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.