1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC ve Türkiye arasına protokol
KKTC ve Türkiye arasına protokol

KKTC ve Türkiye arasına protokol

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, ilgili bakanlıklarla kurumsal ilişkileri geliştirmek ve ortak projelere imza atmak amacıyla gittiği Ankara’daki temaslarını sürdürüyor.

A+A-

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, ilgili bakanlıklarla kurumsal ilişkileri geliştirmek ve ortak projelere imza atmak amacıyla gittiği Ankara’daki temaslarını sürdürüyor.

İçişleri ve Çalışma Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Akansoy, dün TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile bir araya geldi.

Asım Akansoy bugün de Türkiye İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’i ziyaret edecek.

Akansoy, iki günlük Ankara ziyaretini bugün tamamlayarak, bu akşam yurda dönecek.

İKİ BAKANLIK ARASINDA PROTOKOL

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy’un, Soylu ile gerçekleştirdiği görüşmede, her iki bakanlık tarafından müsteşarlar düzeyinde ortak bir komite oluşturulması kararı alındığı belirtildi.

Komiteye, 60 gün içinde durum analizi yapması, ortak adım atılması ve protokol  hazırlanması  konusunda yetki verildiği kaydedildi. Komite’nin 60 günün sonunda sürdürülebilir bir yol haritası ortaya çıkarması ve iki bakan  arasında işbirliği protokolü imzalanması hedefleniyor.

Bu çerçevede , bakanlar düzeyindeki toplantının hemen ardından,  ortak komite ilk toplantısını, müsteşarlar düzeyinde, Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirdi.

AKANSOY

İçişleri ve Çalışma Bakanı Akansoy, Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Kıbrıslı Türkler olarak 21.yy koşullarında dünyaya entegre olurken kendi yapısal pozisyonlarını daha  da geliştirmek ve  ileriye taşımakla mükellef olduklarını vurguladı.

Akansoy, şöyle devam etti:

“Bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti'nin yüksek desteği, katkısı, deneyimi bizim için oldukça önemlidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni yeniden yapılandırırken her bağlamda Türkiye ile olan ilişkilerimizi karşılıklı olarak  kurumsal düzeyde çıkarmak  ve bakanlıklar arasındaki ilişkileri ileriye taşımak bizlerin önceliği arasındadır. İki kardeş ülke olarak geleceği planlarken  ortaya çıkabilecek her türlü öneriye ortak hazırlayacağımız  işbirliği protokolü çerçevesinde açık  ve hazır  olduğumuzu belirtiyorum”

SOYLU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ise açıklamasında, KKTC’nin kalkınma yolunda ulaştığı seviyenin Türkiye için iftihar meselesi olduğunu söyledi. Soylu, KKTC’nin güçlenip Doğu Akdeniz’de gerçek bir cazibe merkezi olmasını hedefleyen projeleri  desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Soylu, iki ülke arasındaki çalışma ve sosyal güvenlik alanındaki sorunların daha etkin bir şekilde ele alınabilmesi amacıyla, KKTC ile işbirliği anlaşması yapacaklarını ifade etti.

Bu çerçevede, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Komisyonu oluşturulması yönündeki çalışmaların bir an önce tamamlanmasının kararlaştırıldığını aktardı.

AKANSOY’UN DİĞER TEMASLARI

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, Ankara’da bulunduğu süre içinde TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı da ziyaret etti. Görüşmede, iki kardeş ülkenin kalkınmasına dönük olarak birlikte yapılacak çalışmalar ele alınarak genel siyasi ve ekonomik  durum değerlendirmesi yapıldı.

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy ayrıca  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nu da ziyaret etti. İki devletin sosyal yardım ve sosyal hizmet politikalarının ele alındığı görüşmede,  sosyal hizmet alanında birlikte neler yapılacağı konusunun değerlendirildiği bildirildi.

Görüşme sonunda iki bakanlık arasındaki kurumsal işbirliğinin somutlaştırılması amacıyla ilgili müsteşar ve müdürler görevlendirilirken, ilerleyen günlerde iki bakanlık arasında temaslarda bulunulması kararı alındı.

1457691858.jpg

1457691860.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.