1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KKTC'den Yunanistan'a protesto!
KKTC'den Yunanistan'a protesto!

KKTC'den Yunanistan'a protesto!

İnsan Hakları Derneği, Kıbrıs’ta garantiler ve Türk askerinin varlığına son verilmesini isteyen Yunanistan’ı “barışı sabote etmek” ile suçladı ve şiddetle protesto etti.

A+A-

İnsan Hakları Derneği, Kıbrıs’ta garantiler ve Türk askerinin varlığına son verilmesini isteyen Yunanistan’ı “barışı sabote etmek” ile suçladı ve şiddetle protesto etti.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs sorununda başlayan görüşmelerin; “Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum halkları arasında olası olmayan bir anlaşmadan çok, iyi ilişkilerin geliştirilmesine hizmet etmekten başka bir öneminin kalmadığını” savundu.

Bunun, özellikle Yunanistan’ın, Kıbrıs Türk halkı tarafından kabul edilemeyecek, temel anlaşmalara aykırı talepleriyle kesinleştiği savunulan açıklamada, şu görüşlere yer veridi:

“Türk askerinin varlığına ve garantilere Kıbrıs’ta son verilmesine, istikrar ve güvenin BM ve AB tarafından sağlanmasına ilişkin her yerde ve her fırsatta ısrarlı taleplerini ileri götürmesini ve silah zoru ile alamadıkları Kıbrıs Türklerinin var olan en yaşamsal haklarını görüşme masasında ortadan kaldırmak için bir anlaşmanın koşulu haline getiren ve Kıbrıs’ta barışı sabote eden Yunanistan’ı  şiddetle protesto etmekteyiz.

Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türkleri eşit siyasi ortak gördüklerini resmen ilan etmedikleri ve bunun gereğini yerine getirmedikleri sürece hiçbir anlaşma iddiasını derneğimiz gerçekçi bulmamaktadır.”

Dernek, Kıbrıs Rumlarının AB üyeliğine rağmen ekonomilerinin çökmüş olması sonucu içine girdikleri “borç batağına”  Kıbrıs Türk halkını da sürüklemenin ve ortak etmenin sonucunun bir anlaşma değil ancak “sefalet ve felaket” olacağına da işaret etti. 

Dernek, ayrıca AB’nin, mali destekli uyum sürecini Kıbrıslı Türkler için uygulanmasını Rumlarla rekabet edebilecek uyumlu koşullara ve normlara getirilmesini istedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.