1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Kocas: “Bazıları bu süreci sadece izliyor”
Kocas: “Bazıları bu süreci sadece izliyor”

Kocas: “Bazıları bu süreci sadece izliyor”

İlk yurt dışı resmi ziyareti için dün Güney Kıbrıs’a giden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas, bu sabah Rum Başkanlık Sarayı’nda, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le bir araya geldi.

A+A-

Rum haber kaynaklarına göre Kocas, Anastasiadis ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasındaki işbirliğinin, son iki gün içerisinde, daha önemli, ayrıntılı ve nitelikli hale geldiğini söyledi.

Kocas, bu durumun, iki devlet arasındaki işbirliğinde, büyük bir pratik adım teşkil ettiğini de belirtti.

Habere göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in kendisini Kıbrıs müzakereleri hakkında bilgilendirmesinden hangi izlenimi edindiğinin sorulması üzerine Kocas, Rum Yönetimi’nin Kıbrıs sorununun adil çözümünün ileriye götürülmesiyle uğraşmak için istek, imkân ve kapasiteye sahip olduğunu, aynı zamanda bu çabada Yunanistan’ın tam desteği bulunduğunu ifade etti.

Açıklamasında, uluslararası unsura da değinen Kocas, “bazılarının bu süreci desteklediğini, bazılarının gerekenden daha çok acele ettiğini, bazılarınınsa sadece izlediğini” ifade etti.

Garantilerin ortadan kaldırılmasının esas mesele olduğunu ifade etmesi konusunda ise Kocas, bunu her zaman yinelediğini dile getirdi.

Uluslararası unsurun Türkiye’yi bu husustaki tavrını değiştirmeye ikna edebilecek pozisyonda olup olmadığı sorusunu da yanıtlayan Kocas, “Bugün, bu konu, gerçekten ele alınması gereken bir mesele olarak addediliyor, birçok uluslararası güç bizim sahip olduğumuz görüşü kabul etti ve bu durumun Türkiye’yi etkilememesinin mümkün olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Nikos Kocas, son olarak, yabancı yetkililerle gerçekleştirdiği temaslardan, garantiler konusunda bir izlenim edinip edinmediği sorusuna karşılık ise, “Türkiye’nin uluslararası ortamı dikkate aldığını hissettiğini” sözlerine ekledi.

Kocas, Anastasiadis’le görüşmesinden sonra Rum Meclisi’nde Meclis Başkanı Yannakis Omiru ile bir araya geldi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.