Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Bana Sorarsanız...
Yazarın Tüm Yazıları >

Konut ve Politikaları

A+A-

Konut, politikanın ötesinde her bireyin hayyallerini süsler. Süsler çünkü konut, her sevgili için pembe pancurludur. Ve her aile için en temel ihtiyaçlardandır. Başımızı sokacak bir yer isteriz her zaman. Hangi ülkede yaşarsanız yaşayın konut her zaman politikanın çok ötesinde olmayı başarmıştır. Ülkelerin sosyal, kültürel ve ekonomik durumları konut politikaları üzerinde etkin bir rol oynarken, ülkelerin kamu politikaları konut politikalarını bire bir etkilemektedir.

Gecekonudu sorunu, toprak sorunu, kaçak yapılar, arsa spekülasyonu, plansızlık, siyasi kaygı, rant, toplu konut ve buna benzer bir çok kavram konut politikalarına muhtaçtır. Ülkedeki yeterli sayıda toplu konutun bulunup bulunmadığı, ülkedeki konut ihtiyacı veya fazlası, devletin konut ihtiyacı karşısındaki tutumu tamamen kamu politikalarına bağlıdır. Ülkedeki plansız yapılaşmaya ses çıkaramıyorsa sisyasi makamlar, sağlığa aykırı naylon evlerde yaşamak zorunda kalıyorsa bir ülkenin vatandaşları ve villalarda yaşayanlar bunları görmezden geliyorsa, devlet işini tam olarak yapamıyor demektir.

İşte toplu konut ve politikaları oluşturulurken, ülke nüfüsu, nüfusun sosyal ve ekonomik yapısı iyi analiz edilmek zorundadır. Toplu konuttan çıkar sağlamak isteyen gruplar engellenmeli ve konutlar gerçekten sosyal olmalıdır. Konut ve politikalarının olmazsa olmazlarından biri de imar planlarıdır. Plansız kentleşmelerin insanlara verdiği zarar ortadadır. Konutsuz bir kent de düşünülemeyeceğine göre, yerleşim yerleri imar planlarında belirlenmelidir. Yolları, sağlık merkezleri, yeşil alanları ile yaşanabilen, insanlara yaşama hakkı tanıyan konutlar.

Önemli olan geceleri yapı konmadan dağlara, konut sorununun çözülmesidir. Önemli olan arsa spekülasyonuna yol açmayacak politikaların belirlenmesidir. Kıyıları koruyan, kamunun menfaatlerini bireysel menfaatlerden üstün tutan, tutarlı ve planlı konut politikaları yapabilmektir. Elektrik ve sudan aciz, yolu bile bulunmayan yerlere ev yapabiliyorsa insanlar ve devlet bu konutlara tapu veriyorsa, politikaların yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Bana sorarsanız, her ülke konut politikası hazırlamakla yükümlüdür. Bunun için de yasal zeminin ve kamu yapısının hazır ve hazırlıklı olması gerekmektedir. Sosyal devlet olun ya da olmayın sağlıklı konutlarda yaşamak her insanın hakkıdır. Unutmayın konut politikaları politikanın çok çok ötesindedir.

1983 doğumlu bir Cumhuriyet çocuğu olarak acım büyük. Tüm Kıbrıs Türk halkının acısını yürekten paylaşıyorum. Bir lider doğar ama bir lider ölmez.  Cumhurbaşkanımız Sn. Rauf Raif Denktaş, Türk Dünyası var oldukça var olacaktır. Yıldızlar içinde uyuyun sevgili başkan.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.