1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Köpek sayesinde intihardan vazgeçti, barınak kurdu
Köpek sayesinde intihardan vazgeçti, barınak kurdu

Köpek sayesinde intihardan vazgeçti, barınak kurdu

Yavru köpek sayesinde intihardan vazgeçti 'Bolluca Hayvan Cenneti'ni kurdu

A+A-

İstanbul'da 17 yıl önce bir yavru köpek sayesinde intihardan vazgeçen işadamı Burhan Özkan, kendisini sokak hayvanlarına adadı ve Bolluca Hayvan Cenneti adını verdiği barınak kurdu.

İstanbul'da bir tekstil firmasının ortaklarından olan Burhan Özkan, 17 yıl önce işleri kötü gidince bunalıma girdi. Kocaeli Darıcalı olan işadamı Özkan, dinlenmek için annesinin oturduğu Arnavutköy Bolluca Beldesi'ne geçen günlerde intihar etmeye karar verdi. Bir sabah intihar için bölgede bulunan bir gölete giderken peşine yavru bir köpek takıldı. 

Burhan Özkan peşinden gelen köpeğin de kendisiyle birlikte suya görmeye çalıştığını, hayvanın boğulmasını istemediği için kucağına alıp göletten çıkarırken kendisinin de intihardan vazgeçtiğini anlattı.

"O KÖPEK BANA İŞARETTİ"

Bolluca'ya intihar etmek için geldiğini söyleyen Burhan Özkan, şunları anlattı:

"İşlerim kötü gidince intihar etmek istedim. Belime kadar suya girdiğimde, ufacık bir köpekten inanılmaz bir havlama sesleri geldi. Bir ayağını suya sokuyor, 'Gitme' der gibiydi. Bunlar bizi çok fazla etkiledi hayvana acıdığımız için çıkmak zorunda kaldık. Psikolojimiz altüst olduğu için hayatımıza son vermek doğru bir davranış değildi ve bu bana bir işaret oldu. O saate kadar hayvan sever bir insan da değildim ben. Hayvanlarla hiçbir alakam yoktu. İntihar olayından vazgeçmemizden sonra bölgenin çok ciddi sorunlarını gördük. Hayvanlara gerekli değer verilmiyordu, gerekli çalışmalar yapılmıyordu, elimizden geldiğince özellikle hasta olanları kurtarmaya çalıştık." 

"YAŞAM ŞANSLARI DIŞARIDAKİNDEN FAZLA" 

Kendisini intihardan vazgeçiren köpeğin yıllarca kendisine dostluk yaptıktan sonra öldüğünü söyleyen Burhan Özkan, hayvanlar için bir tesis oluşturmasını da şöyle anlattı:

"Buraya gelen hayvanların tamamı bir şekilde ormanda ölmek üzere veya köy merkezlerinde yaşam şansları olmayan hayvanlar. Hastalıkları bulunan köpekler tavuk ve yemek artıkları, hayvan severlerin getirdiği mamalarla hayatta tutulmaya çalışılıyor. Barınak hayvanların karınlarının doyurulduğu, sevgi verilen bir mekan haline geldi. Bolluca'ya birçok hayvan sever yardımda bulunurken, yol, tedavi merkezi, yıkama havuzları gibi yapısal eksikliklerinin giderilmesi için de yardımlar gerekiyor. 450 civarında köpeğimiz var. Hayvan severler zaman zaman geliyor, gıdamızın ancak yüzde 20'sini karşılıyor. Yüzde 80 bütün yük omuzlarımızda. Burası, bu hayvanlar sadece benim değil. Bu hayvanlar herkesin, bütün Türkiye'nin köpekleri. Lütfen elbirliği ile sahip çıkalım. İnsanları buraya davet ediyorum. Şartlarımız kötü olsa da gördüğünüz gibi bir doğa cenneti elbirliği ile burayı kalkındıralım, bu yavrucakların yaşamasını sağlayalım."
İstanbul'da gayrimenkul yatırımları bulunan, sahipsiz hayvanlara yönelik çalışmalara sürekli destek verdiğini anlatan işadamı Murat Öztürk, "Ülkemizde hiçbir insan açlıktan yaşamını yitirmez. Karınlarını doyuracak birileri vardır. Ama bu hayvanların dili yok. O yüzden insanları sahipsiz hayvanlara sahip çıkmaya davet ediyorum. Dünya üzerindeki tüm canlılar sevgiye muhtaç. Canlıların hepsinin ihtiyacı olan şey sevgidir. Dolayısı ile sahipsiz hayvanları sahip çıkmanın yapılacak en büyük ibadetlerden biri olarak kabul ediyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.