1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Kör göze parmak
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Kör göze parmak

A+A-

2004’te geçekleşen referandumdan sonra Kıbrıslı Türklerin aslında çözümsüzlükte payı olmadığı ortaya çıktı. Kofi Annan bizzat bunu raporunda belirtti. Ama nafile, Kıbrıslı Türkler çözüme yönelik olumlu tavrını sergilemiş olsalar da, Kıbrıslı Rumlar kazanan taraf oldu. İki gün sonra AB dönem başkanlığını devir alacaklar. Güçlü lobi faaliyetleri ve bitmek bilmeyen sorunları ile Avrupa’nın yaramaz çocuğu başkanlık koltuğuna 1 Temmuz’da oturacak. AB kendi içinde çelişirken, Rumlar isteklerine ulaşırken, Kıbrıslı Türkler için rüzgâr hangi yönden esecek?

Şapkamızı önümüze koyup, eğri oturup, doğru konuşmanın zamanı geldi de geçiyor.  Uluslararası platformda ses getirecek herhangi bir çalışma yapmadık. Ülke içinde yakınmaktan ve tartışmaktan öteye gidemedik. Lobi faaliyetlerinin önemini vurguladık fakat eyleme dönüştüremedik. Sivil ya da devlet himayesinde aktif olarak çalışan bir kurum, kuruluş veya örgütte kurmadık. 2004 yılından bugüne kadar geçen sekiz yılda, AB ambargoları kaldırma sözünü tutmadı ama çeşitli projeleri hayata geçirerek Kıbrıslı Türklerin gönlünü aldı. Biz bununla yetinmeli miydik?

Brüksel’de 180 kişinin hayalet kıyafeti ile eylem yapması ve artık Kıbrıslı Türkler ’in fark edilmeleri gerektiğini ifade etmesi neye yarar?

Bu eylemler Kıbrıs Türk’ünün tahammülü kalmadığını gösterir. Daha fazla taviz vermeyeceğinin altını çizer ama ne kadar etkili olur ve uluslararası kamuoyunu ne derece ilgilendirir bilemiyorum. Şayet Kıbrıs Türk’ü artık kararlı ve tutarlı bir duruşla konuya ilişkin eylem planını hayata geçirir ise, mevcut durumun dışına çıkabilir. AB’nin çelişkisi ve BM’nin oyalamaları ile Kıbrıs sorununda gelinen nokta Kıbrıs Türklerinin varlık mücadelesine dönüşmüştür.  Uluslararası hukukta bile dayanağı olmayan iddialar öne sürülerek Rum tarafı bölünmüşlük halinden yıllarca menfaat sağladı. 1 Temmuz 2012 ise, Rum tarafının başkanlığı devir alması ile AB’nin Kıbrıs Türk’üne yaptığı haksızlığın ispatı olacaktır.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.