1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KTÖS greve gidebilir!
KTÖS greve gidebilir!

KTÖS greve gidebilir!

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası(KTÖS), ilkokullarda sınıfların kalabalık olduğunu ve öğretmen eksikliği bulunduğunu yineledi.

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası(KTÖS), ilkokullarda sınıfların kalabalık olduğunu ve öğretmen eksikliği bulunduğunu yineledi.

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş yaptığı yazılı açıklamada, öğrenci nüfusunun artışından dolayı Karaoğlanoğlu İlkokulu’nda birinci sınıftaki öğrenci sayının 70’e ulaştığını, Girne bölgesi genelinde sınıflardaki öğrenci sayısının 40’lı rakamlara çıktığını kaydetti.

Bugüne kadar 5 kez Eğitim Şurası yapıldığına işaret eden Maviş, “Her şura kararında sınıflardaki öğrenci sayıları dört yaş için 16, anasınıflar için 20, ilkokullar için ise 26 öğrenci olarak belirlenmiştir” dedi.

Vadili İlkokulu’nda dört yaş sınıfına 29, İskele Maarif Anaokulu’nda ise şube başına 28 öğrenci düştüğünü iddia eden Maviş, Yedikonuk İlkokulu, Beyarmudu İlkokulu, Esentepe İlkokulu, Ziyamet İlkokulu ve Yedidalga İlkokulu’nda geçmişte bulunan dört yaş sınıflarının açılmadığını da savundu.

Maviş, Şht. Yalçın İlkokulu, Değirmenlik İlkokulu, Tatlısu İlkokulu, Gönyeli İlkokulu, Çatalköy İlkokulu, Polatpaşa İlkokulu, Türkmenköy İlkokulu (part time), Hamitköy İlkokulu (part-time) Mormenekşe İlkokulu (part time), Gönendere Şht. Salih Terzi İlkokulu (part time)’nda öğretmenlerin ders yükümlülüğünü aşmasından dolayı söz konusu okullarda öğretmen ihtiyacının bulunduğunu öne sürdü.

Maviş, Geçitkale İlkokulu, Dipkarpaz İlkokulu ve Alasya İlkokulu’nda izinli öğretmenler; Kumyalı İlkokulu ve Büyükkonuk İlkokulu gibi okullardaki birleştirilmiş sınıflardan kaynaklı sıkıntılarını aşabilmesi için öğretmene ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Tüm bu sıkıntıların çalışma barışını bozduğunu, eğitimde fırsat eşitliğini yaraladığını ve eğitimin niteliğini düşürdüğünü kaydeden Maviş, “Bu sorunlara çözüm bulmak, çocuklarımızı öğretmensiz bırakmamak, öğretmenlerimizin sağlıklı ve insana yaraşır çalışma koşullarında eğitim öğretim yapmasının önünü açmak ve eğitimin genel anlamda niteliğini artırmak adına grev de dahil her türlü yasal ve demokratik hakkımızı kullanacağımızı belirtir, okullarımızın gerçek sahibi halkımızı gelecek nesillerimize ve eğitime sahip çıkmaya çağırırız” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.