1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KTÖS, NASUWT Genel Kurulu’na katıldı
KTÖS, NASUWT Genel Kurulu’na katıldı

KTÖS, NASUWT Genel Kurulu’na katıldı

KTÖS, NASUWT Birmingham’da düzenlenen Genel Kurulu’nda temsil edildi.

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS),  The National Association of Schoolmasters Union of Women Teachers’in (NASUWT) Birmingham’da düzenlenen Genel Kurulu’nda temsil edildi.

KTÖS’ten yapılan açıklamaya göre, bine yakın delegenin katılımıyla ICC and Symphony Hall’da yer alan  Genel Kurul’da  KTÖS’ü Genel Sekreter Şener Elcil ile Eğitim Sekreteri Burak Maviş temsil etti.

Açıklamada, Genel Kurul’da eğitim ve barış temalı yeni işbirliklerine imza atıldığı belirtilerek,  KTÖS’ün önerisi üzerine haziran ayında Türkiye’de eğitim ve barış temalı konferans düzenlenmesinin  kararlaştırıldığı kaydedildi.

NASUWT’un yeni başkanının seçildiği Genel Kurul’da gelecekteki yol haritası belirlendi.

Genel Kurul’a KTÖS’ün yanı sıra Almanya, Barbados, Bermuda, Zimbabve, Uganda, Portekiz, Danimarka, Norveç, İrlanda, Türkiye, Kuveyt, Bahreyn, Kuzey Irak, ABD ve Irak’tan da sendika temsilcileri katıldı.
Genel Kurul’da ayrıca öğretmenin bilinçlendirilmesine yönelik seminerler ve sunumlar yapıldı.

KTÖS yetkilileri İngiltere’de bir dizi görüşmelerde de bulundu. 

KTÖS yetkilileri İngiliz Parlamentosuna çalışan ve Kıbrısın Dostları dergisinin koordinatörlüğünü yapan Mary Southcott ile Bristol’da görüşerek, iki toplumlu görüşmeler hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

KTÖS yetkilileri, NUT Dış İlişkiler Sekreteri Christine Blower ile Londra Euston’da bulunan merkez binasında öğretmen değişim programı ve İskele Boğaz’da ortak bir sosyal tesis projesi için görüştü.

Toplantının olumlu geçtiği  NUT yetkililerinin  hazırlanan projeyi değerlendirip, haziran- temmuz ayları içerisinde KTÖS’e cavap vereceği ifade edildi.

KTÖS yetkilileri İslington ve Harringay’deki Kıbrıslılar Toplum Merkezi’nde toplantı düzenleyerek, Kıbrıs sorunu ve görüşme sürecini tartıştı. 

Toplantıda Kıbrıs sorununun süreci ile ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu ve toplantıya katılan Kıbrıslıların görüşleri alındı.

NASUWT

1920 yılında kurulan NAS ve 1965’de kurulan UWT’nin birleşmesi ile 1976’de  The National Association of Schoolmasters Union of Women Teachers (NASUWT) doğdu. İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda ve yurtdışındaki İngiliz okullarında örgütlü olan sendikanın 330,485 üyesi vardır.

Sosyal demokrat bir yapıya sahip olan sendika, ülke içinde çocukların nitelikli öğretmen ve nitelikli eğitim hakkını savunan ‘reclaim the promise’, eğitim standartlarının sürekliliği ile ilgili ‘standing up for standarts’, öğretmenlerin uğradığı şiddete karşı ‘Don’t Be A Victim - Stop Cyberbullying’ isimli kampanyalar yürütüyor.

1460713936.jpg

1460713938.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.