1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KTÖS yarın bu okullarda grev yapacak!
KTÖS yarın bu okullarda grev yapacak!

KTÖS yarın bu okullarda grev yapacak!

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, yapılan yazılı basın açıklamasıyla yarın bazı okullarda grev yapılacağını duyurdu.

A+A-

KTÖS Örgütlenme Sekreteri Burak Maviş tarafından yapılan açıklamada, "Öğretmen eksikliklerine toplumsal duyarlılık kazandırmak, nitelikli kamusal eğitim talebini yükseltmek, göç yasası mağduru öğretmenlerimizin eşitlik ve adalet temelinde sesini duyurmak, işsiz ve güvencesiz öğretmenlerimizin haklarını aramak adına 14 Ekim Pazartesi günü saat 11:20-12:40 arasında Gönyeli İlkokulu’nda, saat 11:00-12:00 arasında Gülenyüzler Anaokulu’nda uyarı grevinde olacağımızı, sorunların çözümünün gecikmesi halinde grevlerin artarak devam edeceğini kamuoyu ile paylaşıyoruz." denildi.

Burak Maviş'in açıklaması şöyle:

"Eğitim-Öğretim işlerinin demokratik anlamda özerkleşmesi ve siyasi partilerin oyuncağı haline dönüştürülmemesi gerekliliği yaşanan olumsuzluklar nedeniyle bir kez daha ispatlanmıştır.

Kamusal ve nitelikli eğitim, öğretmen atamaları, öğretmen istihdamları, öğretmenin adalet ve eşitlik talebi, öğrenci velilerinin isyanı, CTP-DP hükümeti tarafından görmezden gelinirken, Eğitim Bakanı ve Maliye Bakanı  sorunların çözümü için çare üretmemek adına birbirleri ile yarışmaktadırlar.

Öğretmenler Yasası’nda öğretmenin nasıl atanabileceği, kimlerin öğretmen olabileceği açık şekilde yazarken, Eğitim Bakanı’nın açıklamaları yasaları bilmediğinin bir göstergesidir. Eğitim Bakanı ya yasaları gerçekten bilmiyor, ya da yasaları işine geldiği gibi yorumluyor. Eğitim Bakanı’nı yasaları uygulamaya davet ederiz.

Siyasetin amacı çözüm üretmektir. Siyasi mekanizma halen 29 ilkokul ve okulöncesi öğretmen eksikliğine, 5 müdür ve 8 müdür muavini eksikliğine çözüm üretememiştir. Siyaset edenler bununla da yetinmeyip, TC-KKTC arasındaki işbirliği protokolüne dayanarak Türkiye’den çeşitli alanlarda öğretmen getirerek, özellikle özel eğitim öğretmenlerinin istihdamının önünü kapatmıştır. Aynı protokolden yararlanmak isteyen öğretmenlerimize ise bu hak tanınmamıştır. TC ile KKTC arasında yapılan eğitimde işbirliği protokolu tek taraflı uygulanmakta, Türkiye’den öğretmen getirilerek, Kıbrıslı Türk öğretmenlerin bilinçli olarak işsiz kalması sağlanmaktadır. Yapılan bu yanlışında derhal düzeltilmesi gerkmektedir.

Eğitimdeki sorunlar aşılamayacak nitelikte sorunlar değildir. Hükümetin inisiyatif alarak öğretmen eksikliklerini bir an önce giderilmesi ve öğretmen eksikliğinden doğan fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılması görevidir.

Bu anlamda öğretmen eksikliklerine toplumsal duyarlılık kazandırmak, nitelikli kamusal eğitim talebini yükseltmek, göç yasası mağduru öğretmenlerimizin eşitlik ve adalet temelinde sesini duyurmak, işsiz ve güvencesiz öğretmenlerimizin haklarını aramak adına 14 Ekim Pazartesi günü saat 11:20-12:40 arasında Gönyeli İlkokulu’nda, saat 11:00-12:00 arasında Gülenyüzler Anaokulu’nda uyarı grevinde olacağımızı, sorunların çözümünün gecikmesi halinde grevlerin artarak devam edeceğini kamuoyu ile paylaşıyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.