1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KTTO: “Saldırılar olmadan önlemler alınmalı”
KTTO: “Saldırılar olmadan önlemler alınmalı”

KTTO: “Saldırılar olmadan önlemler alınmalı”

KTTO başta Kıbrıslı Türklere ve araçlarına yönelik saldırılar olmak üzere adadaki toplumlar arasında gerginlik yaratan olayların önüne geçilmesi için acilen önlem alınması çağrısında bulundu.

A+A-

 Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) başta Kıbrıslı Türklere ve araçlarına yönelik saldırılar olmak üzere adadaki toplumlar arasında gerginlik yaratan olayların önüne geçilmesi için acilen önlem alınması çağrısında bulundu.

Konuyla ilgili KTTO’dan yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs adası üzerinde bir uzlaşı ortamı yaratmanın iki önemli boyutu olduğu vurgulanarak toplumlar arasında karşılıklı anlayış, yakınlaşma ve uzlaşının en az siyasi bir uzlaşı kadar önemli olduğu belirtildi.

Güven Artırıcı Önlemler’in çeşitli bürokratik gerekçelerle ertelenmesine, gecikmesine veya hiç gerçekleşmemesine de değinilen açıklamada, cep telefonlarının karşılıklı olarak çalışması, ticari araçların Güney’e geçişi, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması gibi konularda KTTO’nun yıllardır sarf ettiği çabanın aslında toplumların yakınlaşmasına katkı sağlayacağı vurgulandı.

“ÇALIŞMA KOMİTESİ KURULSUN, EYLEM PLANI AÇIKLANSIN”

Açıklamada “Kıbrıslı Türklere ve araçlarına yönelik saldırıların devam etmesi; ırkçı ELAM’ın Meclise girecek kadar oy alması; okullarda hala daha düşmanlığa dayalı, soğuk savaş propagandalarını çağrıştıran eğitim uygulamaları olması ve nefret suçu işleyenlerin cezalarının geçiştirilmeleri toplumlar arasındaki güveni zehirlemektedir. Yöneticilerin bu konuda gecikmeksizin kapsamlı ve radikal önlemler almaları gerekmektedir” denildi.

Oda açıklamasında liderlere de çağrıda bulunularak, nefret söylemlerine ve saldırılarına yönelik ortak bir çalışma komitesi kurmaları, kısa, orta ve uzun vadeli eylem planlarını kamuoyuyla paylaşmaları istendi.

“SALDIRILAR OLMADAN ÖNLEMLER ALINMALI”

Nefret söylemleri ve saldırıların toplumların milli ve tarihi öneme haiz günlerinde yoğunlaştığı ve yıldönümlerinin yoğun olduğu bir döneme girildiği belirtilen açıklamada, saldırılar olmadan önlem alınması istendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.