1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. KTTO’dan Akıncı ve ekibine destek…
KTTO’dan Akıncı ve ekibine destek…

KTTO’dan Akıncı ve ekibine destek…

KTTO, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Mustafa Akıncı’nın göreve getirilmiş olmasının uluslararası camia tarafından Kıbrıs Türkünün çözüm isteğini devam ettirdiğine ilişkin güçlü bir mesaj olarak algılandığını bildirdi

A+A-

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönündeki gayretleri ile tanınan” Mustafa Akıncı’nın göreve getirilmiş olmasının, gerek Kıbrıs Rum toplumu gerekse uluslararası camia tarafından Kıbrıs Türkünün çözüm isteğini devam ettirdiğine ilişkin güçlü bir mesaj olarak algılandığını bildirdi.

KTTO’dan yapılan yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanı’nın müzakerecilik görevine de benzer tutumları ile tanınan” Özdil Nami’yi atamasının, bu algıyı pekiştirdiği ve çözüm müzakerelerinin başarısı için ne kadar kararlı olduğunu gösterdiği ifade edildi.

Açıklamada, Nami’nin bu göreve getirilmiş olması, Cumhurbaşkanı’nın ayrım yapmadan farklı isimlerle çalışabileceğini göstermesi açısından olumlu bir adım olarak değerlendirildi.

Açıklamada, Akıncı’nın toplumdan onay almış ilkeleri çerçevesinde tarafsız olacağını, kendi ekip arkadaşları yanında Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı kadrolarından, akademisyenlerden ve sivil toplum kuruluşlarından da destek alacağını açıklamış olmasının memnuniyetle karşılandığı da ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yıllardır; her iki toplum tarafından da kabul edilebilir, kalıcı ve yaşayabilecek bir çözüm için mücadele eden Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve ekibine destek vermeyi bir toplumsal sorumluluk ödevi olarak değerlendirmektedir. KTTO, geçmişte olduğu gibi, içinde bulunduğumuz bu dönemde de Kıbrıs’ta çözüm ve uzlaşı yönündeki çabalarına devam edecektir. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı, yeni görüşmeci olarak görevine başlayan Sayın Özdil Nami’yi ve Cumhurbaşkanlığı’nda görev üstlenen kişileri kutlar; tüm toplumsal paydaşlarımızı bu sürece olumlu katkı koymaya davet ederiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.