1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kuir Derneği: “Rengimizle, neşemizle, çeşitliliğimizle sokakdayık! Burdayık!”
Kuir Derneği: “Rengimizle, neşemizle, çeşitliliğimizle sokakdayık! Burdayık!”

Kuir Derneği: “Rengimizle, neşemizle, çeşitliliğimizle sokakdayık! Burdayık!”

Kuir Kıbrıs Derneği, “17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü” ile ilgili mesaj yayımladı.

A+A-

Kuir Kıbrıs Derneği, “17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü” ile ilgili mesaj yayımladı.

Dernek mesajında, “Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlerle ilgili tüm ayrımcılığa, fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddete karşı eylem ve karşı durma günü olan 17 Mayıs'ı bu yıl ülkemizde ilk kez 17 Mayıs Homofobi Karşıtlığı Günü Organizasyon Komitesi olarak düzenliyor ve 17 Mayıs haftasında ‘Hazırık?’ sloganıyla yola çıkıyoruz” diyerek şçu görüşleri dile getirdi:

“Ülkemizde eşcinsel ilişkiyi “doğaya aykırı suç” kapsamında değerlendiren Fasıl 154 Ceza Yasası’nın değişmesinin üzerinden iki yıl geçti. Buna rağmen erkek egemen toplum tarafından sürekli olarak yeniden düzenlenen geleneksel 'aile' kavramı hem yasalarca hem de sosyal olarak yeniden üretiliyor ve eşcinsellik hala bir hastalık olarak görülüyor.

Toplumumuz bir taraftan LGBTİ bireylere yönelik homofobik söylemlerine devam ederken bir taraftan da açık görüşlü olduğunu dile getiriyor. Dünya'nın birçok yerinde olduğu gibi, Kıbrıs'ın kuzeyinde de homofobi, transfobi ve cinsiyetçi söylemler kültür içinde yer edinmeye ve yeniden üretilmeye devam ediyor. Son yıllarda yasalardaki değişiklikler LGBTİ bireylere yönelik birçok ayrımcılığı ortadan kaldırmayı hedeflese de, birçok LGBTİ birey günlük yaşamlarında nefret söylemlerine, fiziksel şiddete ve psikolojik baskıya maruz kalıyor. Ülkemizde Sağ topluma dair her sorunu görmezden geldiği gibi, toplumsal cinsiyeti ve cinsel yönelim temelli ayrımcılığı da tamamen yok sayıyor. Sol kendini bölünmüşlük ve barış algısı üzerinden kurarken toplumsal cinsiyete dair sorunları geri plana atılıyor "daha büyük sorunlarımız var" gerekçesiyle ertelemeye devam ediyor.

Biz, "17 Mayıs Homofobi Karşıtlığı Günü Organizasyon Komitesi" olarak bu yıl ilk kez yirmi iki sendika, dernek ve sivil toplum örgütünün bir araya gelerek, "LGBTİ Bireyler Vardır!" diyoruz. "Toplum buna hazır değil" gerekçelerine "Hazırık!" diyoruz. Yargının eşitlik ve adalet temelli davranmasını, yaptırımları takip edebilmesini, homofobik ve ayrımcı davranışları caydırıcı cezalarla ve mesajlarla işlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bununla birlikte Yasaların ancak toplumsal dönüşümle karşılık bulabileceğini, bu nedenle, aile ve eğitim politikalarında yenilikçi ve çeşitliliği kabul eden, kültürel ve sosyal bir değişim gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

Kıbrıs'ın kuzeyinde LGBTİ görünürlüğünü artırmak, homofobi, transfobi ve bifobiye karşı birlikte mücadele etmek için 17 Mayıs haftasında çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. 15 Mayıs'ta Mağusa'da piknikle başlayacak olan etkinliklerimiz o hafta içerisinde Slogan Atölye Çalışması, Bando Atölye Çalışması, Film Gösterimi, Eğitim Panelleri'yle devam edecek. 21 Mayıs'ta saat 17.30'daysa Dereboyu Suitex önünde başlayacak yürüyüşle son bulacak.

Adamızın dört bir tarafından herkesi Kıbrıs'ı gökkuşağı renklerine boyamaya, dayanışarak özgürleşmeye ve 21 Mayıs'ta sloganlarımızla, renklerimizle ve çeşitliliğimizle "Sokaktayız! Buradayız!" demeye davet ediyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.