1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kurban Bayramı yarın başlıyor
Kurban Bayramı yarın başlıyor

Kurban Bayramı yarın başlıyor

İslam dünyasının iki dini bayramından biri olan Kurban Bayramı, KKTC’de de yarından başlayarak 4 gün boyunca kutlanacak.

A+A-

Bayram tatili için başta polis olmak üzere, belediyeler ve acil hizmet veren diğer kurumlar önlemlerini aldı. İlk ve orta dereceli okullarda bugün de tatil yapılıyor.

Arife olan bugün, bayram hazırlıklarını tamamlama telaşındaki vatandaşlar, yarından itibaren de dört gün boyunca bayram ziyaretleri yapacak. Gelenekleri yaşatanlar bayram ziyaretçileri için çörek ve çeşitli tatlılardan oluşan ikramlar hazırladı.

Kurban kesimleri için belediye mezbahalarında gerekli önlemler alındı.

Bayram nedeniyle bugün ve bayram süresince hayatta olmayanların mezarları ziyaret edilecek.

BAYRAM NAMAZI 07.18'DE

Kurban Bayramı, tüm camilerde yarın sabah saat 07.18’de kılınacak bayram namazıyla başlayacak. Lefkoşa’da Hz. Ebu Bekir Camisi’nde kılınacak Bayram Namazı, BRT’den de canlı yayınlanacak.

TEBRİK KABULLERİ

Kurban Bayramı nedeniyle, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, bayramın ilk günü olan yarın Cumhurbaşkanlığı’nda 10.00-11.00 saatleri arasında; Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt ise saat 10.30’da Lefkoşa Ortaköy’deki Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Gazinosu’nda halkla bayramlaşacak.

Öte yandan, bayramın 3. günü saat 14.00’te Din İşleri Başkanlığı’nda “Bayramlaşma Etkinliği” gerçekleştirilecek.

POLİS ÖNLEM ALDI

Polis Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı’nı halkın huzur ve güven içinde idrak edebilmesi için, görev ve sorumluluklarının gerektirdiği tüm emniyet tedbirlerini aldığını açıkladı.

Polis vatandaşların şikâyet ve yardım taleplerini değerlendirmek için “155 Polis İmdat, 199 İtfaiye, 156 Alo Narkotik” ve diğer telefon hatları ile kesintisiz 24 saat hizmet verecek.

Polis Genel Müdürlüğü yayımladığı Kurban Bayramı mesajında, dinin en müstesna günlerinden biri olan bayramların, kırgınlıkların unutulduğu, mutlulukların paylaşıldığı ve hoşgörünün ön plana çıktığı günler olduğunu vurguladı.

POLİSTEN HALKA ÇAĞRI; “TRAFİK KURALLARINA MUTLAKA UYUNUZ”

Polis, bayram nedeniyle daha da yoğunlaşacak trafikte, vatandaşların kendilerinin,  sevdiklerinin ve başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmemek için; bazı tedbirler almasını, trafik kurallarına uyulmasını istedi. Alınması istenen tedbirler şöyle:

“Trafik kurallarına mutlaka uyunuz.  Aracınızı yolların konumunu dikkate alarak ve gerekli özeni göstererek sürünüz. Kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullananları ve trafik kurallarına uymayanları hiç çekinmeden Polise ihbar ediniz. Sürat yapmayınız. Süratin yolları değil kendi yaşamınızı kısaltabileceğini unutmayınız. Alkollü araç kullanmayınız, eğer alkol almışsanız veya araç kullanamayacak kadar kendinizi yorgun hissediyorsanız mutlaka en yakın polis birimini arayıp yardım isteyiniz. Trafikte önceliğiniz, arzuladığınız yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak olsun. Sizin huzurunuz ve güvende olmanız bizim gururumuzdur.”

Polis Genel Müdürlüğü mesajında tüm halkın Kurban Bayramı'nı kutlayarak, sağlıklı huzurlu, mutlu ve olaysız bir bayram geçirilmesini de temenni etti.

MAHKUMLAR CEZALARINA VE ALFABETİK SIRAYA GÖRE AÇIK GÖRÜŞ YAPACAK

Kurban Bayramı nedeniyle Merkezi Cezaevi’nde bulunan mahkum ve tutuklular, yarından başlayarak 27 Eylül’e kadar düzenlenen programa uygun olarak yakınları ile açık görüş yapabilecekler.

Açık görüşe gidecek ziyaretçiler; Cezaevleri Tüzüğü’nün 119 (5)’inci maddesi uyarınca;  tutuklu ve hükümlüler tarafından daha önce cezaevi müdürlüğüne bildirilmiş olan isimler olmak üzere, toplam 5 kişiyi aşmayacak şekilde ziyaret yapabilecek.

Ziyaretler, Merkezi Cezaevi tarafından düzenlenen program kapsamında 09.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek ve bir ziyaretçinin toplam görüşme süresi 3 saati aşmayacak.

Ziyaretçilerin kendini tanıtıcı belge taşımaları ve götürülecek yiyeceklerin ziyaret esnasında tüketilebilecek şekilde kısıtlı olması geriyor.

ZİYARET SAATLERİ

Açık görüş ziyaret saatleri şöyle olacak:

Bayramın 1. günü olan yarın: 09.00-12.00 saatleri arasında ağır cezalı grubundan isminin ilk harfi O’dan Z’ye kadar olanlar, 13.00-16.00 saatleri arasından ağır cezalı grubundan isminin ilk harfi K’den N’ye kadar olanlar.

Bayramın 2. günü: 09.00-12.00 saatleri arasında ağır cezalı grubundan isminin ilk harfi E’den İ’ye kadar olanlar, 13.00-16.00 saatleri arasında ağır cezalı grubundan isminin ilk harfi A’dan D’ye kadar olanlar.

Bayramın 3. günü: 09.00-12.00 saatleri arasında hafif cezalı grubundan isminin ilk harfi M’den Z’ye kadar olanlar, 13.00-16.00 saatleri arasından hafif cezalı grubundan isminin ilk harfi A’dan K’ye kadar olanlar.

Bayramın 4. günü: 09.00-12.00 saatleri arasında hükümsüzler grubundan isminin ilk harfi M’den Z’ye kadar olanlar, 13.00-16.00 saatleri arasından hükümsüzler grubundan isminin ilk harfi A’dan K’ye kadar olanlar.

LEFKOŞA BELEDİYESİ... BAYRAM YERİ KURULACAK

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkent Lefkoşa’da Ramazan Bayramı’nın huzurlu bir şekilde geçirmesi için hazırlıklarını tamamladı.

Vatandaşlar bayram süresince her türlü şikayetlerini “185” şikayet hattına bildirebilecek.

Temizlik Şubesi bayram süresinde rutin çalışmalarını sürdürecek. Bayram süresince çöp toplama günlerinde herhangi bir değişiklik yaşanmayacak.

Bayramda vefat eden yakınlarını ziyaret için Lefkoşa Mezarlığı’na gelenlerin rahat ve hızlı bir şekilde kabir ziyaretlerini tamamlamaları için de gerekli tedbirler alındı.

Zabıtalar, bayram boyunca trafiğin sürekli akabilmesi için mezarlıkta görev yapacak.

Lefkoşa Mezarlığı’nda bayram süresince Defin İşleri Şubesi’nden nöbetçi ekip de bulunacak.

Bayram süresince Defin İşleri Sorumlusu Hasan Aybar’a 054285123 21 numaralı telefondan ulaşılabilecek.

Halk Sağlığı Şubesi, bayram öncesinde de halkın hijyen ortamlarda taze ve sağlıklı gıda tüketmesi için rutin denetimlerini yoğunlaştırarak gerçekleştiriyor.

LTB Zabıta Şubesi bayram süresince Fuar Alanı’nda kurulacak “Bayram Yeri” de dahil denetimlerine devam edecek. Zabıta Şubesi ayrıca kaçak çiçek satan çiçekçi ve işportacıların ürünlerini müsadere edecek.

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ

Gazimağusa Belediyesi de, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Kurban Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Bütün birimler bayram süresince doğacak gereksinimlerin karşılanması amacıyla yeniden organize edildi. Bayramın 1. günü nedeniyle Perşembe Pazarı kapalı olacak.

Merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler belirlenen program çerçevesinde su almaya devam edecek.

Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Belediyenin Su İşleri Birimi’nin acil durumlarda kullandığı 05488166030 numaralı telefonu aranabilecek.

Sağlık Birimi ise vatandaşların acil durumlarda arayabileceği bir ekibi hazır tutacak.

Vatandaşlar, Gazimağusa Belediyesi sınırları dahilinde sağlık konusundaki şikayetlerini 0548 8166037 numaralı telefona bildirebilecek.

Gazimağusa Belediyesi mezarlıklarda, şehitlikler ve camilerde devam ettiği rutin çalışmalarına ek olarak bayramda yaşanacak yoğunluğa karşı hem temizlik hem su konusunda doğacak ihtiyaçları karşılamak için önlemlerini aldı.

Bayram tatili boyunca evsel atık toplama hizmetlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca, sadece ana arterler ve meydanlarda devam edecek. Ayrıca arife günü ana arterlerde ve Suriçi’nde ekstra çöp toplama hizmeti verilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası’nın arife günü olan bugün karantina bölümü açılacak ve hayvan kabul edilecek. Mezbaha bayramın birinci günü olan yarın kurban kesimi için açık olurken, ikinci, üçüncü günleri kapalı, dördüncü günü ise 13.00’den itibaren hayvan kabul edilecek.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde devam edecek. Bu konuda 05488166051 numaralı hizmet telefonu, 24 saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 6300500 numaralı telefonlarını arayabilecek.

GİRNE BELEDİYESİ

Girne Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle gerekli tüm tedbirlerini aldı.

Girne Belediyesi yaptığı düzenleme doğrultusunda, bayram tatili ve hafta sonu süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre; Kurban Bayramı tatili ve hafta sonu süresince Girnelilere aksatmadan hizmet verebilmek için bir takım tedbirler alındı.

Bayramın birinci günü dahil, çarşı merkezi, Kordonboyu ve otellerin çöplerini toplayacak olan belediye, rutin programına uygun olarak temizlik hizmetleri verecek.

İçme suyu dağıtımında ise, belirlenen programın aksamaması amacıyla gerekli önlemlerin alındığı, meydana gelebilecek arızalar için ekipler oluşturulduğu belirtildi.

Bayram öncesinde zabıta (kolluk) ve sağlık şubesi ise, kentteki işyerleri ile restoranların denetimini yapıp, ayrıca izinsiz seyyar satıcıları kontrol edecek.

Bayramda defin hizmeti verebilmek için de tedbirlerini alan Belediye, mezarlıkları bakımdan geçirerek bayram ziyaretleri için hazır hale getirdi.

Vatandaşlar bayram süresince şu telefonları arayabilecek:

Bayındırlık, imar ve sağlık işleri   05338542054

Temizlik işleri: 05338605973 / 05338517666

Su işleri: 05428821118 / 05338605972

Kanalizasyon işleri: 05338702016

Cenaze ve defin işleri: 053384052 20

Zabıta (kolluk) hizmetleri: 05488822120 / 05338368817

GÜZELYURT BELEDİYESİ

Güzelyurt Belediyesi de, Kurban Bayramı tatili süresince belediye tarafından verilen hizmetlerin düzenli olarak sürdürülebilmesi amacı ile birtakım tedbirler alarak, herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için ekiplerin çalışma gün ve saatlerini düzenledi ve nöbetçi ekipler devreye koydu.

Temizlik Hizmetleri: Kent yol, sokak ve caddelerin temizlik hizmetleri tüm tatil süresince kirliliğe meydan vermemek amacı ile yoğun olarak devam ettirilecek.

Ev ve işyeri atıkları: Merkezde bulunan işyeri ve konutların atıkları tüm tatil süresince normal program aksatılmadan insanların rahatsız olmayacakları saatlerde ekipler tarafından kaldırılacak.

Su Hizmeti: Normal program dahilinde kentin tüm bölgelerindeki şebekeye 24 saat kesintisiz su verilmesine çalışılacak ayrıca herhangi bir şebeke arızasına karşı oluşturulan nöbetçi ekip tatil süresince devrede olacak.

Defin Hizmeti: Tüm mezarlıklar bayram ziyaretleri için kontrol ve bakımdan geçirildi. Ayrıca tatil süresince mezarlıklarda görevli personel bulundurulup hizmetlerin aksamadan verilmesi sağlanacak.

Kolluk Hizmetleri: Oluşabilecek sorun ve şikayetlere anında müdahale edilebilmesi amacı ile tatil süresince nöbetçi kolluk ekipleri görevlendirildi.

Tartı Hizmeti: Tartı Merkezi, talep olmaması nedeni ile bugün mesai bitiminde kapatılacak ve Bayram sonrası normal programa devam edilecek. Tatil süresince 05488293263 numaralı telefon gelecek taleplere cevap verecek. 

Salhane Hizmetleri: Belediye kesimhanesi kurbanlık kesimler için bugün 07.00-17.00, yarın 07.00-13.00 saatleri arasında açık bulundurularak; kurban kestirmek isteyen vatandaşların hizmet alması sağlanacak.

Açık Pazar: 26 Eylül Cumartesi bayramın 3. günü Açık Pazar kurulup halka hizmet vermesi sağlanacak.

Ulaşım Hizmetleri: Kalkanlı ODTÜ KK Kampusu ile Güzelyurt arasında kurulan ring hattı ihtiyaç doğrultusunda sefer sayısı azaltılarak sürdürülecek.

Yatırım ve Çalışmalar: Belediye tarafından sürdürülmekte olan yatırım, bakım ve onarım çalışmalarına bayram süresince ara verilecek.

Alınan tedbirlerin yanı sıra tüm ihtiyaçlar ve şikayetler için 05488293243, 05488293245, 0548 829 3246 numaralı telefon hatları Bayram tatili süresince vatandaş şikayet ve isteklerini karşılamak ve hizmet vermek üzere tahsis edildi.

İSKELE BELEDİYESİ

İskele Belediyesi de, Kurban Bayramı tatilinin huzur içinde geçmesi için gerekli tüm önlemleri aldı.

Defin ve su işlemleri kesintisiz devam edecek; mezbaha ve çöp toplama birimleri ise bayramın 2. gününden itibaren hizmet verecek. İskele Belediyesi’ne; 7 gün 24 saat hizmet veren 444 21 22 numaralı telefonlardan bayram süresince de ulaşılabilecek.

İskele Belediyesi bayramlarda ziyaret edilen mezarlıklarda da önlemini aldı.

Vatandaşın arife günü ve bayram süresince ziyaretlerinde hiçbir sorun yaşanmaması adına İskele ve belde mezarlıklarında temizlik ve bakım çalışmaları yapılıyor.

Öte yandan bayram tatili süresince defin işlemleri kesintisiz hizmet verecek. Cenaze ve defin İşlemleri ile ilgili 05428526538 veya 05338268404 numaralı telefonlardan bilgi alınabilecek.

Oluşabilecek su sıkıntısını da ortadan kaldırmak için önlemler günler öncesinden alındı, bayram süresince bir ekip hazırda bekletilecek.

İskele Belediyesi, vatandaşların su sorunu ile karşılaşmaları durumunda 05338268406 numaralı telefonu aramalarını rica etti.

Cuma günleri kurulan açık Pazar ise bayram nedeniyle, bugün kurulacak.

BÜFE KAPALI, PLAJ AÇIK

Makenzi Halk Plajı’nda ise Kurban Bayramı’nın 1. gününde yalnızca büfe kapalı olup şezlongları vatandaşlar kullanabilecek. Bayramın diğer günlerinde ise halk plajı,  rutin işleyişine devam edecek.

İskele Belediyesi’ne Bayram tatili süresince ulaşılabilecek telefon numaraları:

Genel sorun bildirimi: 444 21 22 
Ustabaşı: 05428526538
Su İşleri: 05338268406
Defin İşlemleri: 05428526538 veya 05338268404

İskele’de acil durumlar için kullanılacak diğer numaralar ise şöyle;

Orman Yangın: 177
Polis İmdat: 155
Acil Servis: 112
Yangın: 199
Polis Merkez Karakolu: 3712333
İskele Sağlık Merkezi: 371 23 19

HALA SULTAN TEKKESİ’NE ZİYARET

Öte yandan Kurban Bayramı dolayısıyla Din İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla Larnaka'da bulunan Hala Sultan Tekkesi’ne toplu ziyaret gerçekleştirilecek.

30 Eylül Çarşamba günü yapılacak ziyarette normal şartlarda Güney Kıbrıs’a geçişine izin verilmeyenler de Hala Sultan Tekkesi’ne gidebilecek.

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay’ın Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’tan ricası üzerine gerçekleştirilecek ziyaret bin kişiyle sınırlı olacak.

Ziyarete katılmak isteyenlerin isim ve diğer bilgilerini içeren kimlik kartlarıyla birlikte, kendilerine en yakın Din İşleri Başkanlığı Temsilciliği’ne bugün mesai bitimine kadar gelerek müracaat etmeleri gerekiyor.

HAREKET NOKTALARI

Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret için kayıt yaptıranların, 30 Eylül Çarşamba günü saat 09.00′da aşağıdaki hareket noktalarında hazır olmaları gerekiyor:

Lefkoşa -05488424002- Lefkoşa Terminali
Gazimağusa - 05488424004- (366 62 64)- Gazimağusa Terminali
İskele -05488424001- Kapalı Düğün Salonu
Güzelyurt/Lefke -05488424005 / 05488424006- Güzelyurt Terminali
Girne -05488604340-  (815 32 88)- Girne Belediye Terminali
Ziyaretçilerin geri dönüşünün, Hala Sultan Tekkesi’nde kılınacak öğlen namazını müteakip (saat 14:00) başlayacağını, ziyarete katılım için 15 yaş ve üstü şartı arandığını, ziyaretçilerin yanlarında su ve seccade bulundurmalarında yarar olduğu da kaydedildi.

Din İşleri Başkanlığı’nın 2253062- 2253063 numaralı telefonlarından mesai saatleri içinde daha detaylı bilgi edinilebileceği de belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.