1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kurtulmuş: "PKK-FETÖ ilişkisi olduğu görünüyor”
Kurtulmuş: "PKK-FETÖ ilişkisi olduğu görünüyor”

Kurtulmuş: "PKK-FETÖ ilişkisi olduğu görünüyor”

Kurtulmuş, 24 TV'de gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu, soruları cevapladı.

A+A-

Türkiye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, PKK ile Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ilişkisini değerlendirirken, "Bir ilişkinin olduğu görünüyor. Ama bunun 'şu adamla şunun ilişkisi vardır, şu çevreyle bunun ilişkisi vardır' şeklinde değil. Türkiye'deki bütün terör örgütlerinin ortak noktası neresi, ara kesiti neresi? Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak. DAEŞ ne kadar Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak istiyorsa FETÖ de o kadar istiyor, PKK da o kadar istiyor" dedi.

AA’nın haberine göre Kurtulmuş, 24 TV'de gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu, soruları cevapladı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "FETÖ-PKK arasında doğrudan bir ilişki olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine şunları ifade etti:

"Bir ilişkinin olduğu görünüyor. Ama bunun 'şu adamla şunun ilişkisi vardır, şu çevreyle bunun ilişkisi vardır' şeklinde değil. Türkiye'deki bütün terör örgütlerinin ortak noktası neresi, ara kesiti neresi? Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak. DAEŞ ne kadar Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak istiyorsa FETÖ de o kadar istiyor, PKK da o kadar istiyor. İstikrarsızlaştırırsa kendi zeminini ortaya koyabilecek, zeminini genişletebilecek. DAEŞ ne yapacak, Türkiye'yi istikrarsızlaştırırsa çok daha fazla diyelim ki Türkiye'de Alevi-Sünni çatışmasını körükleyebilecek, Türkiye'de, şehirlerde insanların birbirleriyle iç çatışmaya tutuşmasının zeminini hazırlayacak ya da bombalı eylemlerini çok daha üst seviyeye çıkararak Türkiye'yi terör üzerinden kuşatacak. PKK ne istiyor? Zeminini genişletirse belli yerlerde kendi tabirleriyle 'serhildan' yapacaklar, başkaldırı yapacaklar, belli yerleri ele geçirecekler, Türkiye'yi bölecekler.

FETÖ ne istiyor? FETÖ de Türkiye istikrarsızlaşsın, kendileri yönetimi ele geçirmeye çalışsınlar. Bunu yapabilirlerse yaparlar, yapamazlarsa Türkiye'deki iç savaşın arkasından Türkiye'nin dışarıdan işgal edilmesinin zeminini hazırlamak. Baktığınız zaman üçü de aynı hedef için uğraşıyorlar. Üçünün ortak noktası Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak, insanları bölmek, parçalamak, insanlar arasında mezhebi, meşrebi, etnik bir takım farklılıklar ve çatışmalar oluşturmak ve bunların üzerinden de Türkiye'yi bir Suriye gibi yapmak, bir Irak gibi yapmak. Dolayısıyla bunların nihai hedeflerinde çok ciddi müştereklikler var, bunlar bu müştereklikler üzerinden de öyle görünüyor ki bir takım hesapları beraber yaptıkları anlaşılıyor. Özellikle belli yerlerde terör örgütlerinin rahat hareket etmesi için emniyetteki ve belki de Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki elemanları vasıtasıyla onların zeminlerini de genişlettikleri görülüyor."

Bugün tesadüfen televizyondan Şanlıurfa Emniyet Müdürünün ifadelerini izlediğini dile getiren Kurtulmuş, ilk bakan olduğu dönemde Suriye'nin Kobani bölgesinden bir gün içerisinde gelen 90 bine yakın Suriyeliyi karşılamak için gittikleri Mürşitpınar Sınır Kapısından dönerken beraberindeki bakanlarla beraber bölücü terör örgütü mensuplarının taşlı saldırısına maruz kaldıklarını söyledi. Kurtulmuş, "Emniyet müdürü diyor ki 'o gün oradaki askeri yetkililer bilerek önlem almadılar, tedbir almadılar, bir zaafiyet oluştu.' Orada üç bakanın taşlanması büyük bir olay, daha vahim bir olay da olabilirdi. Bunun önü açıldı. Allah'tan, anladığım kadarıyla emniyet müdürü kendisince sivil bir takım polislerle tedbirler almış. Bu bir tanesi, buna benzer kim bilir hangi olaylar oldu" değerlendirmesinde bulundu.

HUDUT KARAKOLLARINDAKİ KOMUTANLARIN FETÖ İLE BAĞLANTISI

Hudut karakollarındaki komutanların FETÖ ile bağlantılı çıkması konusuna ilişkin Kurtulmuş, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki maalesef komutanların tamamına yakınının bunlarla irtibatlı olduğu ortaya çıktı. Kim bilir hangi terör örgütünün, hangi faaliyetine zemin hazırlandı, görmezden gelindi, müsamaha edildi? Bunları bilmiyoruz. İnşallah soruşturmalar ile bunlarda ortaya çıkar. Ayrıca bir takım faili meçhulle ilgili zaten öteden beri var olan şüphelerin şimdi gündeme geldiğini görüyoruz. Mesela Hrant Dink davası, Rus uçağının düşürülmesi bunlardan birisidir. Bütün bunları araştıracağız ve gerçeği ortaya çıkaracağız" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, Uludere olayında da bir takım soru işaretlerinin olduğunu, bunların araştırılacağını söyledi.

"BU MİLLETİ HESAP ETMEDEN HİÇBİR HESABINIZI YAPMAYA KALKMAYIN"

"Suriye ile birlikte yeni bir Sykes-Picot devreye sokulmak isteniyor" sözleri hatırlatılarak, "Sizce bu darbe planı bunun bir parçası mı?" sorusu üzerine Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Hiç şüphesiz, ilk Irak'ın işgali ile birlikte bunları söylüyor, düşünüyor ve sürekli takip ediyoruz. Bir üst akıldan bahsettiğimiz zaman, bu bölgeyi yeniden dizayn etmek isteyen bir niyetin varlığından bahsettiğimiz zaman hep birileri bize 'amma da komplocusunuz' dediler. Projenin arkasındaki asıl niyet güçlü, büyük bir Türkiye'nin varlığına müsaade etmemektir" şeklinde konuştu.

Güçlü Türkiye'nin varlığının herkesi rahatsız ettiğine dikkati çeken Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Eğer Sykes-Picot Suriye'yi, Irak'ı bölecekse bu aslında Türkiye'nin bölünmesini hazırlama projesidir. Türkiye'de çok şükür millet, 15 Temmuz'da 'siz bu milleti, küçük bir millet olarak görmeyin, bu milleti hesap etmeden hiçbir hesabınızı yapmaya kalkmayın, bir daha hesaplarınızı gözden geçirin' dedi. Bu aziz millet, bu topraklarda var olduğu sürece, bir büyük medeniyetin varisi olarak var olduğu sürece sizin istediğiniz hesaplar değil, bu milletin istediği hesaplar geçerli olur. Allah'a çok şükür bu da gerçekleşmiş oldu."

ABD ve Avrupa'nın, darbe girişiminde milletin destan yazmasını görmezlikten gelmesi konusunda ise Kurtulmuş, "Görsünler, görmesinler ortada bir gerçek var. Çok net söylüyorum, 15 Temmuz 2016, Fransız devrimi kadar önemli, muhteşem, tarihi değiştiren bir dönüm noktasıdır. Bu millet, 15 Temmuz ruhuna sahip çıkmaya devam ettiği sürece bu sadece Türkiye için bir dönüm noktası olmayacak, Türkiye demokrasisinin devamı için olmayacak, bölgeye de bir model olacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.