1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın dördüncü ölüm yıl dönümü mesajları
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın dördüncü ölüm yıl dönümü mesajları

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın dördüncü ölüm yıl dönümü mesajları

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın dördüncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımlanıyor

A+A-

“KIBRIS TÜRKÜ’NÜ AZINLIK HAKLARINA RAZI OLMAYA İTEKLENEN BİR TOPLUM NOKTASINDAN, DEVLET SAHİBİ BİR HALK OLGUSUNA TAŞIDI”

Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, devletin Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın milli mücadelenin her aşamasında önemli görevler üstlendiğini, Kıbrıs Türkü’nü azınlık haklarına razı olmaya iteklenen bir toplum noktasından, devlet sahibi bir halk olgusuna taşıdığını belirtti.

Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın dördüncü ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Eroğlu mesajında, Kıbrıs Türk halkının varoluş, özgürlük ve egemenlik mücadelesi vererek devletini kurma noktasına gelinceye dek çok sıkıntılı dönemler yaşadığını kaydetti.

Eroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Kimse bize altın tepsi içinde özgürlük ve devlet yönetimi sunmadı. Kıbrıs Türk Halkı, Türkiye’ye, Anadolu’daki kardeşlerine güvenerek özgürlük mücadelesini sürdürdü, onun maddi ve manevi desteği, Türkiye’nin 20 Temmuz 1974 sabahı başlattığı Barış Harekatı ile üzerinde devlet kurduğu, güven içinde yaşadığı coğrafyaya kavuştu. Devletimizin Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş milli mücadelemizin her aşamasında önemli görevler üstlenmiş, Kıbrıs Türkü’nü azınlık haklarına razı olmaya iteklenen bir toplum noktasından, devlet sahibi bir Halk olgusuna taşımıştır. Hizmetleri Kıbrıs Türk Halkı var oldukça unutulmamalı, yaptıkları iyi araştırılarak öğrenilmeli, onun mücadeleci yapısı, araştırmacılığı, bilgiye ve çalışkanlığa verdiği değer, yüksek tarih şuuru ve kararlılığı gelecek nesiller için yol gösterici olmalıdır.

Rahmetlik Kurucu Cumhurbaşkanımızla uzun yıllar Başbakan olarak çalışma fırsatım oldu. Kıbrıs Davası’nda hiç ters düşmedik. İkimizin de hedefi hep Kıbrıs Türk Halkı’nın kendi devlet çatısı altında refah ve güven içinde yaşaması, Anavatan Türkiye ile kardeşçe ilişkilerin her geçen gün biraz daha geliştirilmesi oldu. Rahmetli Kurucu Cumhurbaşkanımızı bir kez daha rahmet, şükran ve özlemle anıyorum"

Eroğlu mesajında, “Gelinen noktada, Kıbrıs Türk Halkı’na yeniden, hiç bir şekilde kurulan devletimizden, özgürlüğümüzden, güvenliğimizden, topraklarımızdan taviz vermemesi çağrısında bulunmayı görev biliyorum. Eğer bazı aldatmacalara uyar can alıcı noktaları göz ardı eder, tavizler verilmesine göz yumarsak gelecek nesiller bunun bedelini çok ağır ödeyecektir” ifadesine yer verdi.

Tarihin ders alınması için yazıldığının unutulmaması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, “Tarihten ders almayanların kaderlerini ise acı bir şekilde başkaları yazar” ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.