1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kuveyt'teki Yemen müzakereleri 7 Ağustos'a kadar uzatıldı
Kuveyt'teki Yemen müzakereleri 7 Ağustos'a kadar uzatıldı

Kuveyt'teki Yemen müzakereleri 7 Ağustos'a kadar uzatıldı

Kuveyt'teki Yemen müzakerelerinin Birleşmiş Milletler'in (BM) talebi doğrultusunda bir hafta uzatıldığı bildirildi.

A+A-

Kuveyt'teki Yemen müzakerelerinin Birleşmiş Milletler'in (BM) talebi doğrultusunda bir hafta uzatıldığı bildirildi.

Kuveyt Haber Ajansı KUNA'nın Dışişleri Bakanlığından bir yetkiliye dayandırdığı haberde, Kuveyt yönetiminin daha önce taraflara tanıdığı 2 haftalık sürenin dolduğu ancak geçen süre içinde müzakerelerde yaşanan olumlu gelişmeler ve BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'in talebi üzerine sürenin 7 Ağustos'a kadar uzatıldığı belirtildi.

Söz konusu yetkili, Yemen'de süren savaşı sonlandıracak kalıcı bir anlaşmaya varılması konusunda umutlu olduklarını kaydetti.

BM Temsilcisi Ahmed dün Twitter'dan yaptığı açıklamada, Kuveyt'teki Yemen müzakerelerinin kısa süreliğine uzatılması yönünde teklif sunduğunu duyurmuştu.

Kuveyt'te Yemenli taraflar arasında 17 Temmuz'da yeniden başlayan müzakerelerin yarın sona ermesi bekleniyordu.

Yemen'deki tarafları temsil eden hükümet heyeti ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarını temsil eden heyet arasında 70 gün devam eden müzakerelerin ilk turu, 15 Temmuz'da yeniden başlatılmak üzere 29 Haziran'da askıya alınmıştı.

HUSİLERİN "YÜKSEK SİYASİ KONSEY" KURMASINA TEPKİ

Yemen'de siyasi çözümü destekleyen 18 ülkenin büyükelçileri Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih'in partisi Genel Halk Kongresinin (GPC) devlet işlerinin idaresi için "yüksek siyasi konsey" oluşturmasını kınadı.

Büyükelçiler tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kuveyt'te devam eden müzakerelerin kalıcı barış için "en iyi fırsat" olduğu belirtilerek, Husiler ile GPC'nin devlet işlerinin idaresi için "yüksek siyasi konsey" oluşturması kınandı.

Açıklamada, ilgili taraflardan Kuveyt'teki müzakerelere etkin ve olumlu şekilde katkı vermeleri, Yemen halkına barış ve güvenliği getirmesine yardımcı olacak sürdürülebilir çözüme ulaşılması için gereken çabayı göstermeleri istendi.

Kuveyt'teki müzakerelerde Yemen hükümetini temsil eden heyetten övgüyle söz edilen ve barışçıl çözüme varılması konusunda çabaların devam ettirmesi istenen açıklamada, Husiler ile Salih'in partisi arasında imzalanan anlaşmayla oluşturulan siyasi konseyin BM gözetiminde yürütülen barışçıl çözüm çabalarına hizmet etmediği vurgulandı.

Söz konusu 18 ülke, BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa) ve Körfez ülkelerinin yanı sıra Türkiye ve İtalya'dan oluşuyor.

GPC'yi temsilen partinin başkan yardımcısı Sadık Emin Ebu Ra's, önceki gün Husiler ile GPG arasında "ulusal siyasi anlaşma" imzalandığını duyurmuştu. Taraflar arasında imzalanan ve ülkenin yönetim kadrosunun görev tanımının belirleneceği "ulusal siyasi anlaşma" gereğince, devlet işlerinin idaresi için kurulacak yüksek siyasi konseyin, GPC ile Husi temsilcilerin eşit miktarda yer aldığı 10 üyeden oluşacağı ve yönetim görevinin taraflar arasında sırayla ifa edileceği kaydedilmişti. Bu konseyin, ülkenin idaresinde gerekli olan kararname ve yönetmelikleri çıkarma yetkisine de sahip olduğu belirtilmişti.

Kuveyt'te BM gözetiminde 21 Nisan'da başlayan ve 29 Haziran'da askıya alınan Yemen müzakerelerinin ikinci turu 16 Temmuz'da yeniden başlamıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.