1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Kuyalis: “Hiçbir ülkeden korkmuyoruz”
Kuyalis: “Hiçbir ülkeden korkmuyoruz”

Kuyalis: “Hiçbir ülkeden korkmuyoruz”

Hellim’in “Menşe İsmi Korumalı Ürün” olarak AB nezdinde patentinin alınması için Güney Kıbrıs tarafından yapılan başvuru dosyasına itirazların bulunduğu, bu durumun patent alımını geciktirmesinin beklendiği bildirildi.

A+A-

Hellim’in “Menşe İsmi Korumalı Ürün” olarak AB nezdinde patentinin alınması için Güney Kıbrıs tarafından yapılan başvuru dosyasına itirazların bulunduğu, bu durumun patent alımını geciktirmesinin beklendiği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi: “Hellim Patenti İtirazlar Kıskacında” başlığı altında verdiği haberinde, AB Resmi Gazetesi’nde 28 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan patent başvurusu için tanınan itiraz süresinin bugün dolacağını, dosyaya iki itirazın yapıldığını iddia etti.

Gazete, Hellim patenti başvurusuna, patentin verilmesinden etkilenebilecek AB üyesi olan veya olmayan ülkelerle, özel ve tüzel kişilerin itiraz haklarının bulunduğunu belirtirken itirazların hellim patentinin verilmesini sekiz ay geciktirmesinin beklendiğini yazdı.

Rum yetkililerin, AB Komisyonu’nun itirazları kabul etmeyeceği ve patentin 2016 yaz ayları içerisinde verileceği inancında olduklarını da vurgulayan gazete, hellim üretimini kontrol işini üstlenen “Bureau Veritas” örgütünün temsilcilerinin ise adada bulunduklarını belirtti.

KUYALİS: “HİÇBİR ÜLKEDEN KORKMUYORUZ”

Simerini gazetesi ise haberini: “Hellime İtirazlarda Şüpheli İngiltere” başlığı altında verirken, itiraz süresinin bugün dolacağını ve hangi ülke veya kişilerin patente itiraz ettiklerinin yarın netleşmesinin beklendiğini yazdı.

Gazete, Rum Tarım Bakanı Nikos Kuyalis’in gazeteye yaptığı açıklamada, hellim dosyasına itiraz yapılıp yapılmadığı konusunda Perşembe günü bilgi sahibi olacaklarını belirttiğini yazdı.

Habere göre Kuyalis, İngiltere’de bir itiraz sürecinin bulunduğunu ve özel kişilerin itiraz yapmalarının da mümkün olduğunu belirterek “hiçbir ülkeden korkmuyoruz” şeklinde konuştu.

Her türlü itiraza göğüs germeye hazır olduklarını ifade eden Kuyalis, dosyanın AB resmi gazetesinde yayınlanmasının dosyanın doğru olduğunun göstergesi olduğunu, bu yüzden de itirazlar konusunda iyimser olduğunu vurguladı.

Kuyalis, bundan sonraki süreçte Komsiyon’un yapılan itirazları haklı bulması durumunda, itiraz eden tarafla Güney Kıbrıs’ın müzakere etmesini ve sorunu çözmesini talep edebileceğini, uzlaşı olmaması durumunda da anlaşmazlığı Komsiyon’un çözeceğini belirtti.

Kuyalis, sürecin 5-6 ay alabileceğini de sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.