1. YAZARLAR

  2. Ali Üncü

  3. KUZEY KIBRIS POLİTİKALARININ GELECEKTEKİ SİYASİ YAKLAŞIMLARI
Ali Üncü

Ali Üncü

Mütercim Tercüman
Yazarın Tüm Yazıları >

KUZEY KIBRIS POLİTİKALARININ GELECEKTEKİ SİYASİ YAKLAŞIMLARI

A+A-

Dünyadaki gelişen son trendin ardından Kuzey Kıbrıs da siyasi yapısını yeni biçem siyasi algı yolunda uyarlıyor. Gerçek sağcı yada solcunun varolmadığı bu dünyada, Kuzey Kıbrıs siyasi yapısını siyasi laiklik metodolojisine uygun bir yaklaşım çerçevesinde şekillendirdi. Bu popüler politika zihniyeti, Kuzey Kıbrıs siyasetinde politik tabanının toplu derivasyona uğratılmasını hedeflemektedir.

Gerek CTP (nominal solcu) gerekse UBP (nominal sağcı) evrim süreçlerinin zirve noktasına erişmek üzereler. Her ikisi de evrimlerine, aşırı solcu ve aşırı sağcı kuramlarından daha ılıman bir siyasi duruşa doğru yön verdiler. Yeni çağ siyasi yapısı Kuzey Kıbrıs siyasi partileri adına birkaç radikal derivasyonlar türetmiştir. Daha önce de değinildiği üzere artık gözle görülür aşırı solcu bir CTP yada aşırı sağcı bir UBP gözlemlenemezken, buna mukabil Demokrat Parti’nin eski yapısı ( Rauf Raif Denktaş Dönemi- Aşırı Sağcı), eskiden aşırı sağcı olmasına rağmen, aşırı sağcı tarafın keskin eşiğinde durmak yerine Serdar Denktaş’ın önderliğinde yeni siyasi yaklaşımlarını ortaya koyup politik ideolojisini daha sosyalist ve daha “Kıbrıslı Yanlısı” bir oluşuma dönüştürdü. 

CTP ve UBP’nin yakın gelecekte Kuzey ve Güney arasındaki barış görüşmeleri eşiğinde bir koalisyon kurması, fütürist bir hipotez olabilir. Bu her ne kadar da az bir olaslık teşkil etse de imkansız değildir. UBP’den 8 Millet Vekilinin ihracı, tahmin edilemez olsa da, bir yakınlaşma doğurarak Demokrat Parti ile Ulusal Güçler’in birleşmesine yol açtı. 

Orta Doğu’nun Değişen İklimi

Kıbrıs Türk politikasının değişimi, Orta Doğu üzerindeki değişimlerin dominant güçler tarafından öngörülmesinin etkilerinden dolayı süpriz değildir. Bu sebepten ötürü Kuzey Kıbrıs, muhteşem bir sahne oyununda sadece figürandır. Şu an Kuzey Kıbrıs siyasetinde gözle görülebilir olan değişimler dominant ülkeler politikalarında gerçekleşen değişim ve derivasyonların sadece bir kelebek etkisidir. Yakın gelecekte, daha radikal senaryolar oluşacak ve daha ilginç tahmin edilemez çift kutuplu (bipolar) koalisyonlar kurulacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.