1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kuzey'deki sebze fiyatlarının ucuzluğundan şikayet eden Rumlara Toros'tan cevap
Kuzey'deki sebze fiyatlarının ucuzluğundan şikayet eden Rumlara Toros'tan cevap

Kuzey'deki sebze fiyatlarının ucuzluğundan şikayet eden Rumlara Toros'tan cevap

KTTO Başkanı Fikri Toros, birçok dünya pazarında olduğu gibi Kıbrıs'ta da “serbest pazar kuralları çerçevesinde arz-talep etkenlerinin belirlediği rekabet düzeninin” geçerli olduğunu söyledi.

A+A-

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Fikri Toros, birçok dünya pazarında olduğu gibi Kıbrıs'ta da “serbest pazar kuralları çerçevesinde arz-talep etkenlerinin belirlediği rekabet düzeninin” geçerli olduğunu söyledi.

BRT Ana Habere konuşan Toros, Rum Çiftçiler Birliği’nin  Kuzey'den Güney'e ticareti olan tarım ürünlerinin kıyaslamalı olarak daha ucuz olduğu gerekçesiyle, " haksız rekabete yol açtığı" yönündeki iddialarına açıklık getirdi.

Birçok dünya pazarında olduğu gibi, Kıbrıs'ta da serbest pazar kuralları çerçevesinde arz-talep etkenlerinin belirlediği rekabet düzeninin geçerli olduğunu söyleyen Toros, bir süreden bu yana Kuzey'de üretilen bir takım tarım ürünlerinde arz fazlası olduğunu ve haliyle satış fiyatlarının rekabet gücünü artırdığını kaydetti.

Toros, Rum Çiftçiler Birliği'nin açıklamasında, KTTO’nun Yeşil Hat Tüzüğü prosedürlerini ne kadar uyguladığı ve ürünlerin ne denli denetlendiği yönündeki sorgulamasına ilişkin şunları söyledi:

“Kuzey Kıbrıs'ta faal olan tarım ürünleri üreticileri Tarım Dairesi'ne kayıtlı, kalite standartları da düzenli olarak denetlenmekte ve raporlanmaktadır. Buna ek olarak, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile işbirliği içerisinde AB yetkili denetim uzmanları Kuzey Kıbrıs'a gelmekte ve Yeşil Hat ticareti öncesinde sözkonusu ürünlerin Avrupa Birliği standartlarına uygunluğunu denetlemekte ve raporlamaktadırlar.”

KTTO’nun 2004 yılında yürürlüğe giren AB Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Kuzey'den Güney'e yapılan ticarette gerekli tüm refakatçi belgeleri vermekte yetkilendirildiğini vurgulayan Toros, AB yeşil Hat tüzüğünde belirlenen prosedürlerin de tamamen uygunlandığı ve AB yetkililerinin sıkı denetimi altında olduğuna işaret etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.