1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Lağım ve yol sorunu mahalleyi bıktırdı
Lağım ve yol sorunu mahalleyi bıktırdı

Lağım ve yol sorunu mahalleyi bıktırdı

Hamitköy’de yol ve kanalizasyon sorunları bir türlü bitmiyor. Bu kez de Durmuş Bıyıklı Sokak’ta benzer problem yaşanıyor. Mahalleli şikayetçi

A+A-

Duygu ALAN

Hamitköy’deDurmuş Bıyıklı Sokak’ta yol, oldukça kötü durumda. Stabilize edilip bırakılan yol, yıllardır asfaltlanmadı.

Yazın toz toprak kaldıran yol, kışın çamur deryasına dönüşüyor. Bölgede ikamet eden vatandaşlar, yolun bir an önce asfaltlanmasını istiyor.

Aynı sokakta kanalizasyon sorunu da yaşanıyor. Bölge sakinlerinin iddiasına göre, bazı apartmanların lağım suları yola akıtılıyor.

Lağım suları toprak yola

Durmuş Bıyıklı Sokak’ta ikamet eden bazı vatandaşlar, bölgede kanalizasyon olmadığından ve yolun bozuk olduğundan şikayet etti.

Yaz aylarında toz toprak kaldıran yolun kış aylarında ise çamur deryasına dönüştüğünü aktaran bölge sakinleri, “8 yıldır asfalt talep ediyoruz ya hiç dikkate alınmıyoruz ya da çeşitli gerekçelerle talebimiz öteleniyor. Çamurdan da toz topraktan da bıktık usandık” diye isyan etti.

Bölgede kanalizasyon olmadığını da söyleyen mahalle sakinleri, bazı apartmanların lağım sularının bilinçli olarak yola verildiğini ve bölgede ciddi bir çevre problemi yaşandığını iddia etti.

Bıyıklı: Mahallelinin sabrı tükendi

Bölgede ikamet eden Hüseyin Bıyıklı isimli vatandaş, yaşanan sorunları Havadis’e anlattı.

Bıyıklı, yol sorununu geçmişte defalarca belediyeye bildirdiğini ancak mahallelinin bu talebinin dikkate alınmadığını ileri sürdü.

Yerel seçimlerden sonra aynı şikayet ile yeniden belediyeye başvurduğunu anlatan Hüseyin Bıyıklı, LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın ise kendisine  “Önce kanalizasyonu halledelim yolu sonra. Aksi halde asfaltı yeniden yırtmak zorunda kalırız” dediğini, ancak çalışmaların halen başlatılmadığını iddia etti.

“Artık katlanacak sabrımız kalmadı” diyen Hüseyin Bıyıklı, “Mahalleli bıktı usandı. Yol asfalt olmadığından en ufak rüzgarda toz toprak kalkıyor, evlerimizin içerisine kadar ulaşıyor. Rüzgarlı havalarda ise toz toprak kapı pencere açtırmıyor. Kışın zaten yol çamur oluyor, yaya geçilmiyor” diye konuştu.

“Lağım suları bilinçli yola veriliyor”

Hüseyin Bıyıklı, bölgede kanalizasyon bulunmadığından herkesin kuyularını vidanjörle çektirdiğini, sokaktaki bazı apartmanların ise lağım sularını özellikle hafta sonları ve bilinçli olarak yola verdiğini öne sürdü.

Hüseyin Bıyıklı, yetkililere bir kez de Havadis aracılığı ile çağrıda bulunarak “Lütfen yol ve kanalizasyon sorununa artık bir çözüm üretilsin” dedi.

Harmancı: İhale yenileniyor

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, belediyeye yapılan tüm şikayetlerideğerlendirdikleri gibi Hamitköy’de Durmuş Bıyıklı Sokak’ta yaşanan şikayetleri de dikkate aldıklarını ve sokakta süregelen sorunların çözümü konusunda çalışma başlatıldığını kaydetti.

Mehmet Harmancı, Durmuş Bıyıklı Sokak’ta kanalizasyon yapılması için geçmişte ihaleye çıkıldığını ancak o dönem yaşanan müteahhitlerin boykotu ve sonrasında yaşanan gelişmeler sebebi ile ihalenin başarısız olduğunu anlattı.

Şimdi ihalenin tekrarlandığını söyleyen Harmancı, “Durmuş Bıyıklı Sokak’ta bulunan özel bir öğrenci yurdunun lağım suları taşarak sokağı kirletiyordu. ‘Kirleten ödesin” prensibine dayanarak yurt sahibinden ciddi bir para tahsil edildi ve Durmuş Bıyıklı Sokak sürecin içerisine dahil edildi. İhale yenileniyor. En kısa zamanda soruna çözüm üretilecek” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.