1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Lakkotripis ENI görüşecek
Lakkotripis ENI görüşecek

Lakkotripis ENI görüşecek

Rum Enerji Bakanı Yogos Lakkotripis bu ay içerisinde Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi -MEB” içerisindeki 2, 3 ve 9’uncu parsellerin ruhsatına sahip olan İtalyan şirket ENI’nin yetkilileriyle görüşecek.

A+A-

Rum Enerji Bakanı Yogos Lakkotripis bu ay içerisinde Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi -MEB” içerisindeki 2, 3 ve 9’uncu parsellerin ruhsatına sahip olan İtalyan şirket ENI’nin yetkilileriyle görüşecek.

Politis gazetesi Lakkotripis’in, 28 Nisan tarihinde ENI yetkilileriyle, araştırma ve sondaj programının 2018 başlarına kadar uzatılması yönündeki talebinin görüşeceğini yazdı.

Habere göre Lakkotripis, Güney Kıbrıs’ın Fransız danışmanları “Beicip Flanlab”ın istenen uzatmaya sözlü olarak olumlu yanıt verdiğini ve yazılı açıklamalarının beklendiğini ifade etti.

“ENI İLE TOTAL GİDİYOR, AFRODİT KONUSUNDA ŞÜPHE”

Öte yandan Simerini gazetesine göre “Middle East Energy News, Analysis & Supporting Data (MEES)” tarafından yapılan analizde, ENI ile Total’in 2016’da sözleşmeleri bittiğinde hiçbir sonuç olmadan ayrılacaklarını, Afrodit yatağındaki doğalgazın değerlendirilmesininse şüpheli olduğu savunuldu.

Habere göre MEES, ENI’nin 9’uncu parseldeki ikinci sondajının hayal kırıklığı yaratan sonuçlarına değinerek, böyle bir şeyin Kıbrıs’taki denizaşırı araştırmaları konusunda yolun sonu olduğu gibi göründüğüne işaret etti.

Ruhsatın bitiş tarihi olan 2016 Şubat ayından önce sondaj yapılmayacağını belirten MEES, ENI’nin istediği uzatmaya da değindi.

MEES, iki başarısız sondajın ENI’ye 300 milyon Euro’ya mal olduğunu ve İtalyanların Rumlara sunabileceği en iyi şeyin daha çok sondaj hedefi bulunması umuduyla 9’uncu pareselde sismik verileri incelemek olduğunu da kaydetti.

Total konusunda ise bu şirketin ayrılmaya daha yakın olduğunu savunan MEES, Total’in 10’uncu parselden “istifa ettiğini” ancak Güney Lefkoşa’nın çabalarıyla ülkeyi terk etmediğini belirtti.

MEES, Güney Kıbrıs’ın Total’i sondaj yapma yükümlülüğünden kurtardığını, ancak olası jeolojik hedefler bulma çabasıyla 11’inci parselle ilgili üç boyutlu verileri değerlendirmeye devam etme önkoşulu koyduğunu belirtti.

Total’in bir şey bulmaması durumunda önümüzdeki Şubat ayında Güney Kıbrıs’ı terk etmesinin beklendiğini aktaran gazete, Total ile ENI’nin ayrılmaları durumunda Güney Kıbrıs’ın sondajlar konusunda en başa döneceğine işaret etti.

Noble Energy’nin ruhsatına sahip olduğu 12’nci parseldeki Afrodit yatağına da değinen MEES, Afrodit için ekonomik olarak çıkarlı seçeneklerin doğalgaz sıvılaştırma ya da sıkıştırılmış doğalgaz yüzer tesisi veya iki adet doğalgaz sıvılaştırma tesisinin bulunduğu Mısır’a boru hattı yapılması olduğunu belirtti.

Bu iki seçenekle de ilgili sorunlar olduğunu yazan MEES, sıvılaştırılmış doğalgaz fiyatlarının gerilediğine, ayrıca Mısır Hükümeti’nin kendi parsellerini kalkındırma kararı alması durumunda boru hattı fikrinin “solacağına” işaret etti.

MEES, Afrodit yatağının kalkındırılmasının Noble Energy’nin öncelikleri arasında bulunmadığını da belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.