1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Laringakis: "42-43 bin kişilik işgal ordusu olmasaydı..."
Laringakis: "42-43 bin kişilik işgal ordusu olmasaydı..."

Laringakis: "42-43 bin kişilik işgal ordusu olmasaydı..."

Helen Amerikan Enstitüsü heyetinin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ile bir araya gelerek, Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri görüştüğü haber verildi.

A+A-

Helen Amerikan Enstitüsü heyetinin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ile bir araya gelerek, Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri görüştüğü haber verildi.

Fileleftheros gazetesi, “Kıbrıs Sorununda Diken Erdoğan” başlığıyla verdiği haberinde, Helen Amerikan Enstitüsü Başkanı Nikos Laringakis’in açıklamalarına yer verdi.

Habere göre, Laringakis görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, adanın bölgedeki önemli jeostratejik rolüne işaret ederek, “42-43 bin kişilik işgal ordusu olmasaydı daha da önemli olurdu” iddiasında bulundu.

Amerikan yetkililerle temaslarında, ABD’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili Türkiye’ye daima baskı uygulaması gerektiğini vurguladıklarını anlatan Laringakis, Kıbrıs sorununun çözümündeki en büyük sorunun Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davranışları olduğunu savundu.

Anastasiadis ve temaslarda bulunacakları diğer kişilerden görüşmelerin nasıl gittiğiyle ilgili bilgiler almak ve Washington’dan nasıl yardımlarda bulunabileceklerini görüşmek için Güney Kıbrıs’ta bulunduklarını belirten Laringakis, Kıbrıs sorununun, Amerika’da Kongre, Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı’na taşıdıkları en büyük konu olduğunu ifade etti.

Anastasiadis’le görüşmelerinin ardından nasıl bir görüntüye sahip olduklarına dair soru üzerine Laringakis, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Amanda Sloat’ın Kıbrıs ziyaretiyle ilgili yaptığı bilgilendirme toplantısında anlattıklarından farklı bir şey duymadıklarını söyledi.

Bir başka soru karşısında sona gelmekte olan Obama hükümetinin Kıbrıs sorununa büyük önem verdiğini belirten Laringakis, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı John Kerry’yi Kıbrıs’a yolladığına işaret etti.

Ancak istedikleri sonuçları henüz görmediklerini vurgulayan Laringakis, ABD’nin rolünün büyük ilgi göstermek ve gerektiğinde Türkiye’ye baskı yapmak şekilde olması gerektiğini iddia etti.

Alithia gazetesi ise Helen Amerikan Enstitüsü Heyeti’nin Rum Savunma Bakanı Fokaidis’le de bir araya geldiğini yazdı.

Yapılan açıklamaya göre, Fokaidis, Güney Kıbrıs’ın Güneydoğu Akdeniz bölgesinde oynadığı jeopolitik ve jeostratejik role işaret etti.

Güney Kıbrıs’ın rolünün ortaklarınca giderek daha fazla fark edildiğine değinen Fokaidis, ABD’deki karar almak mekanizmalarında Kıbrıs sorununu öne çıkarmada ve Güney Kıbrıs ile ABD arasındaki ilişkilerin gelişmesinde oynadıkları rolden dolayı enstitüye teşekkürlerini sundu.

Fokaidis, terör ve yeni asimetrik tehditlerle mücadelenin yanısıra yeni enerji perspektifleri açısından Doğu Akdeniz havzasında güvenlik konularında komşu ülkelerle savunma ve güvenlik alanlarında geliştirdikleri işbirlikleri hakkında bilgi de verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.