1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Latifoğlu:"Asgari Ücret konusunda bir adım atılmadı"
Latifoğlu:"Asgari Ücret konusunda bir adım atılmadı"

Latifoğlu:"Asgari Ücret konusunda bir adım atılmadı"

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi tarafını temsil eden Hür-İş Başkanı Latifoğlu, tüm çağrılara rağmen komisyonu toplayıp yeni Asgari Ücreti belirleyemeyen "Reform" hükümetinin, eski hükümetleri aratmayacağını savundu

A+A-

Hür İş Başkanı Latifoğlu, yeni koalisyon hükümetinde İçişleri ve Çalışma Bakanı olarak görev yapan Aziz Gürpınar’ın çalışma hayatına uzak kaldığını ifade ederek, yeni Bakan hala görevini tanımakla meşgul” dedi

Latifoğlu, " CTP-BG, UBP koalisyonuna reform hükümeti olarak adlandırıldı ancak, görünen o ki bu hükümet eskisinden de daha kötü bir noktada olacak” şeklinde konuştu.

KKTC’de ekonomik çarkların rayına oturtulmadığı ve siyasetten bağımsız olmadığı için var olan yapının kendisini sürdüremediğini savunan Latifoğlu, bu yapıların daha düzgün bir işleyişle daha önceden sağlanabilseydi şu anda asgari ücret ve diğer gereksinimler Bakanların ve hükümetin gönlünün olmasını beklemeyecekti” diye konuştu.

Latifoğlu, “Bizim ülkemizde günlük yaşantıda insanlar nefes alırken bile siyasiler ne dedi, siyasiler nasıl bakar? Bu bakan ne yapacak? Öteki bakan nasıl bir tavır içinde olacaktır? Diye beklentilerle hareket ederler, bu da bizi birçok konuda sıkıntıya sokar.” açıklamalarında bulundu.

Eniz ORAKCIOĞLU

Son oalarak geçtiğimiz Temmuz ayı başında Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar başkanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, aradan geçen 1 aya rağmen,  Asgari Ücret konusunda bir adım atmadı. Asgari ücretle geçinen vatandaşlar hemen hemen kurulan yeni hükümetin bu konuyu gündeme getirmesini beklerken, hala bu konu üzerinde çalışma yapılmaması tepkilere neden oldu.

Konu ile ilgili olarak Yeni Bakış’a konuşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda İşçi Tarafı Temsilcisi Hür- İş Başkanı Yakup Latifoğlu, yeni koalisyon hükümetinde İçişleri be Çalışma Bakanı olarak görev yapan Aziz Gürpınar’ın bu konuda henüz adım atmaması nedeniyle eleştirdi.

Gürpınar’ın yeni bakanlığını tanımakla meşgul olduğunu söyleyerek, “Bu yüzdenden Sayın İçişleri ve Çalışma Bakanı çalışma hayatına uzak bir durumda izlenimi veriyor. Bundan dolayı da insanlarımızın asgari ücretle ilgili beklentileri hem yeni hükümet hem de Gürpınar için ikinci planda kaldı” ifadelerini kullandı.

“Merakla bekliyoruz”

 Latifoğlu, asgari ücretle tespit komisyonunun ne zaman toplanacağı ve yeni asgari ücreti belirleyeceği konusunu merak ettiklerini belirterek bu konunun bir an önce gündeme gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Bu hükümet diğerlerinden daha kötü noktada olacak”

CTP-BG, UBP koalisyonunun reform hükümeti olarak adlandırıldığını ancak, henüz bir reform hazırlığında çalışmalar yapılmadığına işaret eden Latifoğlu, “Görünen o ki bu hükümet eskisinden de daha kötü bir noktada olacak” şeklinde konuştu.

“Bizi sıkıntıya sokuyor”

KKTC ekonomisinin hala belli bir olgun yapıya kavuşturulamadığını savunan Latifoğlu, şunları söyledi:

“Eğer ekonominin çarkları doğru çalışmış, siyasetten arınmış ve siyasetin direk olarak yön vermediği bir ekonomik yapıya dönüşmüş olsaydı, ekonomi ve asgari ücret bakanların ve hükümetin gönlünün olmasını beklemeyecekti. Ama bizim ülkemizde günlük yaşantıda insanlar nefes alırken bile siyasiler ne dedi, siyasiler nasıl bakar? Bu Bakan ne yapacak?  Öteki bakan nasıl bir tavır içinde olacaktır? Diye beklentilerle hareket ederler, bu da bizi birçok konuda sıkıntıya sokar.”

Kaynak: Yeni Bakış

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.