1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Lefkoşa Atatürk Stadyumu’nda tören düzenlendi
Lefkoşa Atatürk Stadyumu’nda tören düzenlendi

Lefkoşa Atatürk Stadyumu’nda tören düzenlendi

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Lefkoşa Atatürk Stadyumu’nda yer alan gösterilerle kutlandı.

A+A-

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Lefkoşa Atatürk Stadyumu’nda yer alan gösterilerle kutlandı.

Törene Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral İsmail Bozkurt, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral Taci Kurul, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Sadık Piyade, Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri, bazı bakanlar ve milletvekilleri, kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Stadyumdaki tören, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova ile birlikte gençlerin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Anıtkabir'den getirilen toprak Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Akça tarafından Cumhurbaşkanı Akıncı’ya teslim edildi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Türk ve KKTC bayraklarına sarılı toprağı öperek teslim aldı.

TMK öğrencisi Berk Çomunoğlu’nun “Ataya sesleniş” konuşmasının ardından yine TMK öğrencisi Çağatay Doğan, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’nın konuşmasının ardından ise resmigeçit yapıldı ve tören gösterilerle sona erdi.

BEROVA: “KURTULUŞ MEŞALESİ ELDEN ELE, GÖNÜLDEN GÖNÜLE…”

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova, 19 Mayıs’ın, Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 96. yıldönümü olduğunu söyledi.

Berova, konuşmasında 19 Mayıs’ı şu ifadelerle anlattı:

“Bugün Atatürk’ün,  Samsun’un vatanperver insanlarını selamladığı gün...

Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs...

Bugün sadece Türk Milli Kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır.

19 Mayıs, gençlik;  gençlik de gelecek demektir. Türk genci, Türk istiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.”

“TÜRK GENCİ BUGÜN VE YARINLARIN TEK VE EN BÜYÜK GÜVENCESİDİR”

Türk gencinin, Türk istiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesi olduğunu dile getiren Berova, “Atatürk diyor ki; ‘Sizler bu milletin genç evlatları!  Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmaz’. Temeli 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan ‘milli egemenlik’ ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir” dedi.

“GENÇLERE BÜYÜK GÖREV”

Bugün de vazgeçilmez güç kaynağı olan “milli iradenin” yaşatılması için herkese ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düştüğüne dikkat çeken Berova, “Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır” dedi.

“ATATÜRK’ÜN ESERLERİNİN TEMEL TAŞISINIZ”

Gençlere seslenen Berova, “Unutmayınız ki sizler; Atatürk’ün eserlerinin temel taşısınız.

Unutmayınız ki; her 19 Mayıs’ta Samsun’dan elden ele Ankara’ya gelen bayrağımız, rengini, siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır” ifadelerini kullandı.

Gençlerin, Büyük Önder Atatürk’ün, “Milletin bağrından temiz ve kuvvetli bir nesil yetişiyor, bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak” sözünü hiçbir zaman akıllarından çıkarmaması gerektiğini dile getiren Berova sözlerini şöyle tamamladı:

“Türk gençliği olarak sizler, kendinize duyulan güveni asla boşa çıkarmayacak, Atatürk’ün emaneti olan Cumhuriyetimize karşı görev ve sorumluluklarınızı en güzel şekilde yerine getireceksiniz. Buna olan inancım sonsuzdur.

Sizler bu ülkenin her şeyi, geleceği ve ışığısınız. Umuyor ve inanıyorum ki, Sizler Atatürk’e ve milletine yakışır bir şekilde yetişip, kendisinden beklenenleri layıkıyla yerine getirecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten duygularımla kutlar,  siz saygıdeğer halkımızı sevgiyle selamlıyorum.”

1432024830.jpg

1432024831.jpg

1432024832.jpg

1432024853.jpg

1432025682.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.