1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Lefkoşa Rum kesimi, Türkiye’nin enerji başlığının açılmasına karşı
Lefkoşa Rum kesimi, Türkiye’nin enerji başlığının açılmasına karşı

Lefkoşa Rum kesimi, Türkiye’nin enerji başlığının açılmasına karşı

Lefkoşa Rum kesiminin, Türkiye’nin AB katılımı müzakerelerindeki enerji başlığının açılması olasılığına karşı olduğu ancak baskıların artmasının beklendiği haber verildi.

A+A-

Lefkoşa Rum kesiminin, Türkiye’nin AB katılımı müzakerelerindeki enerji başlığının açılması olasılığına karşı olduğu ancak baskıların artmasının beklendiği, çünkü Amerikan-İngiliz unsurunun, Avrupa’nın Rusya ve Gazprom’a olan bağımlılığının kısıtlanması hedefiyle, AB ile Türkiye arasındaki enerji ilişkilerinin düzeyinin yükseltilmesini amaçladığı haber verildi.

Fileleftheros gazetesi “Lefkoşa: Enerji Başlığının Açılmasına İlişkin Değişmez Veto” başlığıyla yayımladığı Brüksel çıkışlı haberinde, elde edinilen bilgilere dayanarak, Lefkoşa Rum kesiminin “Türkiye’nin enerji başlığının açılmasına hayır dediğini ve vetosunu kaldırma niyeti bulunmadığını açıklığa kavuşturduğunu” yazdı.

Türkiye’nin ise İngiltere’nin desteğiyle Enerji başlığının açılması için Brüksel’e yönelik yoğun baskılar yapmakta olduğunu kaydeden gazete, özellikle Avrupa Komisyonu’nun Ankara ile stratejik işbirlikleri kurulmasından söz eden “enerji birliğine” ilişkin önerisinin sonucunda, bu baskıların daha da arttığını belirtti.

Komisyon’un bu önerisinin Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın “iştahını kabarttığı” yorumunda bulunan gazete, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın Brüksel’i, Rum Yönetimi’nin tek yanlı olarak bloke ettiği enerji başlığını açma konusunda hareket ederek, enerjiyle ilgili stratejik işbirliğine dair niyetlerini açıkça ortaya koymaya çağırdığını anlattı.

Brüksel’in Ankara ile stratejik işbirliğine dair görüşünün, Lefkoşa Rum kesiminde “teyakkuza” sebep olduğunu kaydeden gazete, Rum kesiminin enerji başlığının açılması gibi bir konu olmadığını ve bunun Maraş’ın iadesini öngören öneri çerçevesi dışında, tek olarak görüşülemeyeceğini açıklığa kavuşturduğunu belirtti.

AB merkezindeki çevrelerin, Brüksel ile Ankara arasındaki enerji işbirliğine dair çaba ilerlediği sürece, Türkiye’nin enerji başlığını açmasına dair Lefkoşa Rum kesimine yönelik baskıların da o derece artacağını söylediklerini kaydeden gazete, Washington ile Londra’nın, AB ile Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin güçlenmesi için baskı yaptığını; ABD ile İngiltere’nin, Avrupa’nın Rusya ile Gazprom’a olan bağlılığının kısıtlanmasına dair hedeflerini bu şekilde başaracaklarını düşündüklerini ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.