1. YAZARLAR

  2. Serhat İncirli

  3. Limasol’da bir Cami mi vardı?
Serhat İncirli

Serhat İncirli

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Limasol’da bir Cami mi vardı?

A+A-

Yiğidi öldüreceksiniz ve hakkını vereceksiniz... Bazen hatalarınızı kabul edeceksiniz ve özür dileyeceksiniz...

Bir: 1974’ten sonra güneyde kalan camilerimize verilen zarar; kuzeyde kalan kiliselere bizim verdiğimiz zarardan daha azdır.

Zarar verilmedi mi? Verildi tabii ki. Yıkıldı bazıları... Mezarlıklar da mahvoldu... Doğru olan, kültürel ve dini mirasın korunmasıydı...

İki: 1974 sonrası hem Güneyde hem de Kuzeyde kültürel mirasa da zarar verildi. Ama daha zengin olan Ortodoks Kültürel Mirası çok daha ciddi tahribat yaşadı; çalındı, Almanyalarda, Amerikalarda satıldı. Binlerle ifade edilen kayıp İkon vardır... Elbette camilerden kaybolmuş en başta kutsal kitaplarımız olmak üzere, kayıbımız büyüktür ama kıyas yapacak olursak; “puta tapan” Rumların çok “putunu” çalıp sattığımız ayıbıyla karşılaşırız.

Üç: 1974 sonrası, güneye yerleşen Rumlar, geri gelmeyi hiç ağızlarından düşürmedi. kuzeye yerleşen Türkler arasında kuzeye gitmeyi talep eden tek tük bir kaç kişi çıktı onları da ya deli ya hain ilan ettik.

Dört: Limasol’da, yaşları 10 – 38 arası olduğu kesin sarhoş serseriler; bir camiyi kundakladı. Cami kundaklamak mı? Kesinlikle benim için Cihad sebebidir... Dünyanın neresinde olursa olsun... Sadece Leymosun’da değil...

Ve sonuç: Cami saldırısını şiddetle kınıyorum ama bu saldırının “Rum düşmanlığına” çevrilmesine de anlam veremiyorum... “Hade Leymosunlular ve cami yakılmasını Rum düşmanlığına çeviren dostlar; geri evlerimize dönüyoruz” deseler; kaçı geri döner?

Ve ikinci sonuç: Cami yakılmasını kınayanların kaçı bugüne kadar tek bir kiliseden çalınan tek bir ikon için kavga etmiştir; örneğin kaçı Mirtu’daki Ayios Panteleimon kilisesinin yıkılıyor olmasından üzüntü duymaktadır?

Limasol’daki camimizin kundaklanması kabul edilebilir değildir… Ama kiliselerin tahrip edilmesi de Kabul edilmemelidir… Her ikisini de savunmayı beceremezsek; kısacası aşırı milliyetçilik yaparsak; eskiden olduğu gibi dünyada yapayalınız kalırız… Eminim umurunuzda bile değil bu ama bizim umurumuzdadır…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.