1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Livaneli - Faranduri Konseri 18 Eylül'de
Livaneli - Faranduri Konseri 18 Eylül'de

Livaneli - Faranduri Konseri 18 Eylül'de

Lefkoşa ara bölgede cuma günü gerçekleşecek Zülfü Livaneli – Maria Faranduri konserini organize Kıbrıslı Türk ve Rum sivil toplum örgüt temsilcileri bugün Dayanışma Evi’nde basın toplantısı düzenledi.

A+A-

Toplantıda Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil ile PEO Genel Sekreteri Pambis Kritsis birer konuşma yaptı.

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Kooperatif Çalışanları Sendikası (KOOP-SEN), PEO ve İki Toplumlu Barış İnisiyatifi’nin düzenlediği konser, Çetinkaya Sahasında saat 20.00’de başlayacak. Kıbrıslı sanatçılar Kulis Theodoru ve Umut Albayrak’ın destek vereceği konserde sanatçılar Yaşar Ersoy ve Popi Avraam da yer alacak.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, konuşmasında, emek örgütleri olarak tarihi misyon içerisinde sadece emekçi haklarını değil, toplum haklarını savunma gibi bir görevleri olduğunu söyledi.

Elcil, barış ve emek mücadelesinin birlikte yürüdüğüne işaret ederek, bugün ikiye bölünmüş bir ülkede barışın bir erdem olduğunun daha iyi anlaşıldığını ve emek mücadelesi yaparken aynı zamanda bölünmüşlüğün sıkıntılarının da yaşandığını anlattı.

Tüm Kıbrıslıların temel çıkarının adanın yeniden birleşmesinde olduğuna vurgu yapan Elcil, Kıbrıs’ın bölünemeyecek kadar küçük, iki halkın ve tüm diğer azınlıkların birlikte yaşayabileceği kadar büyük olduğunu belirterek, bunun Kıbrıslıların kaderi olduğunu ifade etti.

Elcil, “Barışı ve adanın yeniden birleştirilmesini istiyoruz” diyen herkesi konsere beklediklerini de kaydetti.

Şener Elcil Perşembe saat 18.00’de emperyalist güçlere ve dünyadaki etkilerine protesto niteliğinde bir yürüyüş de planladıklarını sözlerine ekledi.

KRİTSİS

PEO Genel Sekreteri Pambis Kritsis ise Kıbrıs’ta sınıf sendikacılığı hareketi olarak büyük bir sanatsal ve kültürel etkinlik düzenleyip, çözüm, barış ve yeniden birleşmeyle dünyada barış istemini duyuracaklarını söyledi.

Konserin, her yıl eylül ayında yaptıkları etkinliklerin bir devamı şeklinde düşünüldüğünü kaydeden Kritsis, müzakere sürecinin devam ettiği günlerde Kıbrıs emekçilerinin sesinin daha iyi duyulması, çözüm ve yeniden birleşme çağrısının yankı bulması adına önemli olduğunu kaydetti.

Kıbrıs’ta varılacak olası bir çözümün Kıbrıs’ın tüm evlatlarının refahını güvence altına alması gerektiğinin altını çizen Kritsis, etkinlikte yer alacak sanatçıların buluşmasının bir tesadüf olmadığını söyledi. Kritsis, müzikleri, kültürel ve siyasi katkılarıyla barışa, dostluğa ve uzlaşıya hizmet etmiş olduklarını vurguladı.

Kritsis, tüm halkı barış, çözüm ve yeniden birleşme adına etkinliğe katılmaya davet etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.